Były gracz Panthers z kontraktem w NFL

Właśnie miał grać w Panthers Wrocław… ale skończyło się tak, że podpisał kontrakt z Dallas Cowboys! KaVontae Turpin jeszcze w zeszłym roku zachwycał swoją grą kibiców na Stadionie Olimpijskim, a teraz będzie biegał po słynnym AT&T Stadium. Amerykański skrzydłowy to pierwszy zawodnik European League of Football, który trafił do sportowego nieba – na boiska NFL.

KaVontae Turpin od połowy poprzedniego sezonu reprezentował barwy Panthers Wrocław w European League of Football. Po dołączeniu do wrocławskiego zespołu Amerykanin szybko dał się poznać jako jeden z najlepszych zawodników w lidze. Nic dziwnego, że Panthers Wrocław chcieli go zatrzymać także na drugi sezon. Dzięki świetnym występom w Europie, amerykańskim skrzydłowym zainteresowali się jednak również skauci zza oceanu. Skończyło się tak, że Turpin podpisał właśnie trzyletni kontrakt z Dallas Cowboys.

– Do KaVontae trafiliśmy przez jego agenta. Zobaczyłem jego nagrania z uczelni, był niesamowity. Gdy podpisaliśmy kontrakt, od razu mieliśmy wizję jak wykorzystać jego umiejętności na tysiąc różnych sposobów. Gra w barwach Panthers Wrocław na pewno w jakimś stopniu mu pomogła, bo grając dla nas zrobił sobie świetne highlightsy. Potem podpisał kontrakt w USFL, gdzie szybko się rozkręcił i został MVP ligi. Nic dziwnego, że zauważyli go skauci z Dallas Cowboys – mówi Jakub Samel, trener główny Panthers Wrocław.

Turpin dał się poznać szerszej publiczności w 2015 roku jako wide receiver TCU Horned Frogs, występujących w najwyższej dywizji NCAA. Przez trzy lata gry w BIG12 był jednym najbardziej wyróżniających się graczy nie tylko w zespole, ale i całej lidze i nie tylko na pozycji wide receivera, ale przede wszystkim returnera. W special teams nie miał sobie równych – gdy tylko łapał piłkę kibice krzyczeli “Turpin time!”. W czasie swojej gry dla TCU Turpin wybiegał w sumie 2726 jardów i zdobył 4 przyłożenia jako returner. Zaliczył również 1748 jardów i 13 przyłożeń w roli skrzydłowego.

– KaVontae wywodzi się ze świetnej uczelni – TCU. W zeszłym roku ściągnęliśmy go do Wrocławia, wcześniej miał swoje problemy, bo ciążyły na nim pewne oskarżenia, ale zostawił to za sobą, przyjechał do nas, dostał szansę, był zawsze wyróżniającym się zawodnikiem, który na nic nie narzekał, tylko bardzo ciężko pracował. Po świetnej drugiej połowie sezonu w European League of Football został wydraftowany do USFL, tam zagrał świetny sezon, został MVP i właśnie dzięki temu teraz podpisuje trzyletni kontrakt z Dallas Cowboys – opowiada Michał Latoś, prezes Panthers Wrocław.

Gdy w sezonie 2021 European League of Football kontuzji uległ amerykański running back Panthers Wrocław – Mark Herndon, wrocławianie rozpoczęli poszukiwania jego następcy, który będzie w stanie występować zarówno na pozycji biegacza, jak i skrzydłowego, a do tego wzmocni zespół w formacjach specjalnych. Padło właśnie na Turpina.

Amerykanin szybko wpasował się w zespół i zdecydowanie był jednym z najlepszych zawodników w całej lidze. MVP sezonu nie został, bo dołączył do Panthers w jego połowie, a poza tym na europejskich boiskach szalał wtedy Madre London, który zgarnął statuetkę najlepszego gracza sezonu i niedługo później również trafił do USFL.

Co prawda Amerykanin podpisał kontrakt z Panthers Wrocław również na sezon 2022, ale zerwał go przed jego startem, ponieważ – jak już wspominaliśmy – został wybrany w drafcie świeżo reaktywowanej amerykańskiej ligi wiosennej – USFL. Turpin trafił do ekipy New Jersey Generals

 

W USFL Turpin równie szybko stał się gwiazdą. Były zawodnik Panthers Wrocław w trakcie dziesięciomeczowego sezonu zdobył 540 jardów podaniowych, czym wykręcił najlepszy wynik w lidze. Oprócz tego zaliczył 129 jardów biegowych, 184 jardów po akcjach powrotnych po puntach i 68 jardów po akcjach powrotnych po kick-offach, a ogółem jego łupem padło 6 przyłożeń.

Co jeszcze ciekawe w tej historii, jednym ze skautów Dallas Cowboys jest Klein Kubiak – syn Gary’ego Kubiaka, słynnego szkoleniowca NFL, który czterokrotnie wygrywał Super Bowl – ostatni raz w 2016 roku, jako trener główny Denver Broncos. Kubiak od sezonu 2022 wspiera merytorycznie sztab szkoleniowy Panthers Wrocław.

O historii KaVontae Turpin możecie szerzej przeczytać TUTAJ.

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »