Dożywotni zakaz trenowania dla czwórki trenerów

Dożywotni zakaz trenowania i w sumie 3 miliony dolarów kary – w taki sposób amerykańska liga piłkarska kobiet rozprawiła się ze szkoleniowcami i działaczami, na których ciążą zarzuty dotyczące molestowania seksualnego, którego ofiarami miały padać piłkarki w ciągu ostatniej dekady.

Dochodzenie przeprowadzone przez National Women’s Soccer League wykazało szereg „nieodpowiednich” zachowań w wykonaniu m.in. trenerów – zarzuty dotyczą przede wszystkim molestowania seksualnego. Oskarżany o nie jest m.in. Paul Riley – były piłkarz i trener Racing Louisville, który miał nakłaniać trójkę zawodniczek do czynności seksualnych. Choć szkoleniowiec wszystkiemu zaprzecza, pod naporem zarzutów już w 2021 roku wycofał się z kobiecego futbolu. 

Oprócz Rileya taką samą karę – dożywotniego zakazu pracy w NWSL – otrzymali również Rory Dames, Richie Burke oraz Christy Holly. Trenerzy zostali oskarżeni m.in. o „niewłaściwy dotyk”, „obnażanie się”, „psychiczne znęcanie się” czy „rasistowskie uwagi”. Dwuletni zakaz pracy nałożono także na byłego trenera Craiga Harringtona oraz dyrektorkę generalną Gotham FC Alysę LaHue –  za „niechciane zaloty seksualne” w stosunku do piłkarek.

 

– Jako dyrektorka generalna LaHue miała być kontaktem dla piłkarek w sprawie zgłaszania niewłaściwych zachowań. Jednak kiedy sama została oskarżona o niewłaściwe zachowanie, zawodniczki poczuły się tak, jakby nie mieli do kogo się zwrócić – czytamy w raporcie NWSL.

Kary nałożono również na same kluby, uzasadniając, że te nie zapewniły piłkarkom właściwej ochrony i pomocy. Największą karę nałożono na Chicago Red Stars i Portland Thorns – odpowiednio 1,5 i 1 mln dolarów. Dodatkowo Racing Louisville będą musieli zapłacić 200 tys. dol., North Carolina Courage 100 tys. dol., a Reign FC (klub Megan Rapinoe) i Gotham FC po 50 tys. dolarów.

___________

https://superbet.pl/rejestracja?bonus=THESPORT

Podobają Ci się nasze teksty? Wesprzyj nas na BuyCoffee! To dzięki Wam treści na TheSport.pl nadal mogą być ogólnodostępne. Dziękujemy za regularne odwiedzanie naszego portalu!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Filip Skalski

Udostępnij

Translate »