skocznia

Duży turniej skoków Polsce? Dostaniemy własny TCS?

Austriacy i Niemcy mają Turniej Czterech Skoczni, Norwegowie mają Raw Air – nic dziwnego, że swój własny, prestiżowy turniej chcielibyśmy mieć również w Polsce. I coraz więcej wskazuje na to, że go otrzymamy. W przyszłym roku do terminarza Pucharu Świata może wskoczyć „Polish Tour” w Zakopanem, Wiśle i Szczyrku.

Polski turniej w PŚ

Pierwsze poważne wzmianki o „polskim” turnieju skoków w kalendarzu Pucharu Świata pojawiły się jeszcze w ubiegłym roku. Według informacji Sport.pl Polish Tour w 2024 roku odbędzie się niemal na pewno. Turniej ma składać się z sześciu konkursów indywidualnych rozgrywanych w naszym kraju. Impreza miałaby zacząć się od dwóch konkursów w Wiśle (12-14.01.2024), następnie przenieść się do Szczyrku (16-17.01.2024), a zakończyć się rywalizacją na Wielkiej Krokwi w Zakopanem (19-21.01.2024). Powyższe daty pojawiły się we wstępnym kalendarzu FIS.

 

„Turniej Trzech Skoczni” w Polsce byłby jednym z najważniejszych wydarzeń przyszłorocznego sezonu Pucharu Świata – obok mistrzostw świata w lotach Tauplitz oraz corocznych Raw Air i TCS.

Polski turniej jest bardzo bliski zatwierdzenia, co nie jest żadną tajemnicą. W rozmowie ze Sport.pl dyrektor Pucharu Świata – Sandro Pertile powiedział, że „Polish Tour odbędzie się na sto procent, jeśli w 2024 roku nie będziemy mieli FIS Games”.

FIS Games to inna wielka impreza, której rozegranie w przyszłym sezonie jest brane pod uwagę. Miałaby ona obejmować rywalizację we wszystkich dyscyplinach zrzeszonych w FIS – a więc nie tylko skokach narciarskich, ale również m.in. narciarstwie alpejskim czy snowboardzie. Według Pertile temat FIS Games „nadal jest w toku, ale szanse są coraz mniejsze”. Na przeszkodzie stoją kwestie logistyczne i uciekający czas. Wraz ze spadkiem prawdopodobieństwa rozegrania tej imprezy, rośnie jednak szansa organizacji Polish Tour. 

Ostateczna decyzja w tej sprawa ma zapaść wiosną. Jeżeli FIS Games jednak zostaną rozegrane, w kalendarzu PŚ nie zobaczymy Szczyrku, który czeka na swój debiut. Konkursy w Wiśle i Zakopanem nie są zagrożone, choć terminy ich rozegrania uległyby zmianie.

Co przyniesie przyszłość?

FIS Games ma wejść do kalendarza mimo wszystko – „plan minimum” zakłada rok 2028, ale działacze federacji chcą, aby stało się to wcześniej. Nie jest jasne, czy Polish Tour miałby być jednorazową imprezą, czy zagościć w kalendarzu PŚ na stałe, choć bardziej prawdopodobna jest ta pierwsza opcja. Światowa federacja chce wykorzystać popularność skoków narciarskich w Polsce i docenić również w ten sposób sukcesy polskich skoczków w ostatnich latach. Jednocześnie chciałaby jednak rozszerzyć o kolejne kraje kalendarz PŚ, a ten nie jest z gumy. W rozkładzie jazdy mogą znaleźć się kolejne konkursy w USA, a także w Chinach czy Kanadzie.

TCS jest turniejem z kilkudziesięcioletnią tradycją. Raw Air wszedł natomiast do kalendarza stosunkowo niedawno, bo w 2017 roku, jednak objął on po prostu konkursy, które i tak były rozgrywane. Obie rywalizacje rządzą się charakterystycznymi prawami – w TCS mamy system KO i zliczanie not z czterech konkursów, a do Raw Air wliczają się również skoki w kwalifikacjach i zawodach drużynowych. Do tego wszystkiego dochodzą lukratywne nagrody finansowe. Na razie nie wiadomo, czym wyróżniałby się turniej w Polsce.

https://superbet.pl/rejestracja?bonus=THESPORT

Podobają Ci się nasze teksty? Wesprzyj nas na BuyCoffee! To dzięki Wam treści na TheSport.pl nadal mogą być ogólnodostępne. Dziękujemy za regularne odwiedzanie naszego portalu!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fot. Damian Filipowski

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »