Dwie dekady programu ORLEN Szukamy Następców Mistrza

„ORLEN Szukamy Następców Mistrza” to program, w ramach którego od 20 lat najmłodsi adepci sportów zimowych zdobywają swoje pierwsze zawodnicze doświadczenia, podnoszą umiejętności i przygotowują się do występów w reprezentacji. Absolwentami programu są także obecni kadrowicze na czele z mistrzem świata z 2019 roku, Dawidem Kubackim.

Sport w naszym kraju nie poznał nigdy fenomenu większego od „Małyszomanii”. Sukcesy Adama Małysza na przełomie wieków sprawiły, że pokolenia Polaków siadały co weekend przed telewizorami i jak sam zachęcał Małysz, dmuchały w telewizory. Dziesiątki niezapomnianych chwil i sukcesów legendarnego skoczka zaowocowały czymś jeszcze cenniejszym – startem poszukiwań jego następców.

W 2004 roku Polski Związek Narciarski oraz Grupa LOTOS uruchomiły Narodowy Program Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej. Inicjatywa świętuje w tym roku swoje 20-lecie i ponownie uczestniczą w niej utalentowani zawodnicy polskich klubów i Szkół Mistrzostwa Sportowego w różnym wieku. Po fuzji z LOTOSEM misję rozwoju szkolenia dzieci i młodzieży oraz sponsoring imprez dla najmłodszych przejął ORLEN. W skutek fuzji ORLEN przejął także tytuł Sponsora Generalnego Polskiego Narciarstwa w ramach współpracy z Polskim Związkiem Narciarskim.

Tej zimy w ramach programu odbyły się już dwie rundy cyklu. W dniach 8-10 grudnia i 6-7 stycznia młodzież i, nie tylko, rywalizowała w Zakopanem. Nie tylko, bowiem w ORLEN Cup jest także klasa open, w której mogą startować wszyscy chętni. Ponadto uczestnicy rywalizują w kategoriach Junior Młodszy, Chłopiec Starszy czy Młodzik. Odbywają się również zmagania dedykowane kobietom. Osobnym cyklem jest z kolei ORLEN Cup Kids, w którym biorą udział dzieci już w wieku 7 lat! Tegoroczne zmagania zainaugurowano 23 stycznia na skoczniach kompleksu w Wiśle-Centrum.

Poszukiwania nowych mistrzów

W ramach projektu organizowane są turnieje skoków narciarskich oraz kombinacji norweskiej. Oprócz cennego zawodniczego doświadczenia, dla młodych narciarzy to także dobra zabawa. – Dla mnie najważniejszym celem jest to, żeby zawodnicy przyjeżdżali na zawody z uśmiechem i radością, cieszyli się nimi. Liczę, że zapamiętają rywalizację w ORLEN Cup jako przepustkę do zawodów międzynarodowych – mówi w rozmowie z theSport.pl Maciej Maciusiak, koordynator programu „ORLEN Szukamy Następców Mistrza”.

Przedstawiciele PZN podkreślają, że długofalowa współpraca z ORLEN zapewnia związkowi stabilizację finansową. Zaangażowanie koncernu umożliwia efektywną realizację zadań statutowych i starty narciarzy w międzynarodowych imprezach. Polskiej marce zapewnia natomiast ekspozycję na skoczniach, stokach i trasach całego świata. Na poziomie krajowym program ORLEN Szukamy Następców Mistrza to najważniejsza inicjatywa szkoleniowa w polskich sportach zimowych i jedna z najszerzej zakrojonych w kraju, która od lat przynosi efekty w postaci polskich skoczków młodego pokolenia, pukających do drzwi kadry A.

Przedsmak Pucharu Świata

Tegoroczne konkursy odbywają się w ramach jubileuszowej, 20. edycji programu „ORLEN Szukamy Następców Mistrza”. Organizatorzy podkreślają znakomity poziom sportowy i logistyczny tej imprezy. – To po Pucharze Świata najlepiej zorganizowane zawody narciarskie. Wydaje mi się, że poziom jest lepszy niż w Pucharze Kontynentalnym – mówi Maciej Maciusiak.

Do zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich czy kombinacji norweskiej, zawody upodabnia format ich rozgrywania. Organizowane są dwie serie, a do finałowej przepustkę uzyskują wyłącznie najlepsi zawodnicy. Trenerzy mają prawo do zmiany belki startowej na życzenie, zachowana jest także zasada dodatkowych punktów za przekroczenie odległości równej 95% rozmiaru skoczni.

Wyrazem troski o komfort uczestników jest powołanie w tym sezonie komitetu zawodniczego. – Na pierwszych zawodach sezonu zimowego poprosiliśmy trenerów o wytypowanie jednego zawodnika, który przyjdzie na zebranie. Spośród nich wybrano trójkę reprezentantów, którzy mogą się z nami konsultować. Oczywiście każdy może zadawać pytania bezpośrednio mi i pozostałym organizatorom. Działa to znakomicie – wyjaśnia Maciej Maciusiak.

5 lat temu do programu wprowadzono podział na dodatkowe kategorie wiekowe dla dzieci. W tym sezonie ponownie odbywa się ORLEN Cup Kids, wprowadzony z myślą o najmłodszych. – Zawodników jest mnóstwo i widać rosnący poziom – podkreśla Maciusiak. 

Polska przyszłość sportów zimowych 

20-letnia inicjatywa nie tylko stale się rozwija, a przede wszystkim przynosi efekty. W przeszłości w ORLEN Cupie rywalizowali członkowie kadry narodowej. Wychowankiem programu „ORLEN Szukamy Następców Mistrza” jest m.in. Dawid Kubacki, lider reprezentacji i pięciokrotny medalista MŚ, który w dorobku ma złote medale tej imprezy. W inicjatywie uczestniczyli także wszyscy polscy skoczkowie młodego pokolenia.

Koordynator Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej podkreśla także, że widać progres w poziomie skoków, zwłaszcza starszych roczników. Czy kibice mogą ze spokojem oczekiwać na pojawienie się w kadrze kolejnych znakomitych zawodników? – To napawa ogromnym optymizmem. Wystarczy spojrzeć na ostatnie zmagania w ramach ORLEN Cup, kiedy rywalizacja była wyrównana i świetna. W młodszych kategoriach zawodnicy mają jeszcze czas, ale też widzimy potencjał. W każdej grupie widzimy utalentowane grono o wielkich możliwościach i możemy być spokojni o przyszłość – zaznacza Maciusiak.

Tegoroczny ORLEN Cup jest na półmetku. Kolejne zmagania zaplanowano na 9-11 lutego w Zakopanem. Nazwiska triumfatorów poznamy w drugi weekend marca (8-10.03) w Szczyrku. Z kolei 23 stycznia w Wiśle rywalizację zaczęli najmłodsi podczas ORLEN Cup Kids. Łącznie w skokach narciarskich rywalizowało 72 dzieci. W kombinacji norweskiej sklasyfikowano 53 zawodniczki i zawodników. Kolejna odsłona zmagań najmłodszych uczestników programu ORLEN Szukamy Następców Mistrza odbędzie się 6 lutego na skoczni i trasach biegowych w Chochołowie.

Udostępnij

Translate »