Francuzi sprzątają Sekwanę przed IO. Jest źle, a planu B nie ma
Za pół roku oczy całego świata będą zwrócone w kierunku Paryża, gdzie odbędą się letnie Igrzyska Olimpijskie 2024. Władze miasta śpieszą się z oczyszczaniem słynnej i od dawna bardzo zanieczyszczonej Sekwany. To w niej odbędzie się większość konkurencji wodnych.
Do igrzysk pół roku. Nadszedł kryzys
Sekwana została wybrana jako miejsce kilku konkurencji pływackich. Jednak przez ostatnie stulecie w rzece zabroniona była wszelka aktywność z uwagi na wysokie stężenie zanieczyszczeń, obecność metali i bakterii kałowych. Urzędnicy już w 1923 roku wprowadzili zakaz pływania w rzece. Choć od tego czasu podjęto kilka prób, jeszcze nie osiągnięto znaczącego postępu.
Według informacji czasopisma „Time” tylko w 2022 roku do Sekwany wpuszczono 1,9 miliona metrów sześciennych zużytej i nieoczyszczonej wody. Niemniej jednak przedstawiciele Paryża wcześniej oznajmili, że chcą, aby rzeka stolicy Francji była miejscem ceremonii otwarcia, podobnie jak podczas igrzysk olimpijskich w 1900 roku. Pytanie brzmi: czy można ją oczyścić do tego czasu? Może to wydawać się trudne do osiągnięcia, ale jak mówią, wiara potrafi góry przenosić.
Według najnowszych raportów Sekwana jest wciąż daleka od bycia wystarczająco czystą, aby być miejscem konkurencji pływackich podczas letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. W zeszłym roku test nie musiał się nawet odbywać. Nieustanne opady deszczu spowodowały także odwołanie zeszłorocznych testów triathlonu olimpijskiego, triathlonu paraolimpijskiego i Pucharu Świata w pływaniu na otwartym akwenie.
Jak oczyścić najbrudniejszą rzekę Europy?
Pierwszy istotny krok podjęty w kierunku oczyszczenia Sekwany miał miejsce w 2016 roku, gdy Paryż ubiegał się o organizację igrzysk. Firma monitorująca jakość wody – Fluidion – od tego czasu monitoruje poziomy zanieczyszczeń rzeki. Wprowadzono kilka ulepszeń infrastrukturalnych, a najważniejszym z nich jest zbiornik retencyjny Austerlitz. Zbiornik ten ma wielkość 20 basenów olimpijskich i został zbudowany specjalnie pod imprezę sportową.
Stacja Austerlitz będzie działać jak gigantyczny zbiornik na deszczówkę i jest zdolna pomieścić ponad 46 milionów litrów wody. Ponieważ miasto jest często nawiedzane intensywnymi deszczami latem, zbiornik ten będzie przechowywał wodę, którą później przetransportuje się tunelem do oczyszczalni. Woda zostanie oczyszczona, a gdy spełnione zostaną normy bezpieczeństwa, ponownie zostanie wpuszczona do ogromnej Sekwany. Chociaż nie zmniejszy to już istniejących, wszechobecnych poziomów zanieczyszczeń, zbiornik retencyjny Austerlitz powstrzyma Sekwanę przed dalszym zanieczyszczeniem.
Zgodnie z niedawnym raportem CBC News, budowane są również ogromne podziemne zbiorniki na zatrzymywanie nieoczyszczonych ścieków pod wodą. Raport dodaje również, że prace budowlane są prowadzone na bardzo dużą skalę. Według zastępcy burmistrza Paryża nie ma „planu B”, oprócz usuwania zanieczyszczeń poprzez zbiorniki. Dotychczasowe metody mają wystarczyć.
Od niemal dekady przeprowadzane są też różne kampanie czyszczenia zarówno nad jak i pod wodą. Według „Time” każdego roku z Sekwany wyławia się ponad 360 ton zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia głównie składały się z elementów elektronicznych, takich jak telewizory i pojazdy.
Ceremonia otwarcia – pierwsza taka w historii
Po raz pierwszy w historii letnich igrzysk olimpijskich ceremonia otwarcia odbędzie się poza stadionem. Każda delegacja kraju będzie miała osobny statek na Sekwanie. Długość parady wyniesie 6 kilometrów, a weźmie w niej udział ponad 10 tys. sportowców. „Pochód” zakończy się przed placem Trocadéro (teren wokół wieży Eiffla).
Trocadéro będzie de facto domem dla pozostałych ceremonii otwarcia i pokazów. Na brzegach Sekwany kibice będą mogli bezpłatnie obejrzeć zmagania sportowców i resztę wydarzeń z okazji IO 2024.
FOT: Unsplash