Granerud wygra TCS? Złoty Orzeł mu się po prostu należy

6 stycznia poznamy zwycięzcę 71. Turnieju Czerech Skoczni. Po trzech z czterech konkursów zdecydowanym liderem klasyfikacji TCS jest Halvor Egner Granerud, ale Dawid Kubacki, wygrywając zawody w Innsbrucku, zdołał nieco zniwelować przewagę Norwega. Czy w Bischofshofen może coś jeszcze się wydarzyć? Przyjrzeliśmy się statystykom.

Granerud musi w końcu wygrać

Przed ostatnim konkursem TCS w austriackim Bischofshofen Granerud lideruje w klasyfikacji z przewagą 23,3 pkt nad Kubackim i 54,3 pkt nad Laniskiem. O ile szanse Słoweńca na dogonienie Norwega są już jedynie matematyczne, tak katastrofalny skok Graneruda i wybitny Kubackiego w ostatnim konkursie turnieju teoretycznie mógłby namieszać w klasyfikacji – choć jest to mało prawdopodobne.

 

W 2021 roku Granerud mocno się rozczarował. Rozgrywał wówczas znakomity sezon, zwieńczony zdobyciem Kryształowej Kuli i po dwóch konkursach Turnieju Czterech Skoczni był jego liderem, ale ostatecznie nie stanął nawet na podium – ukończył turniej na pechowym, czwartym miejscu. Norweg zepsuł skoki w obu austriackich konkursach. Wygrał Stoch, a trzeci był Kubacki.

Z kolei przed rokiem Granerud był już trzeci, triumfował Ryoyu Kobayashi przed Mariusem Lindvikiem.

W tym sezonie zaczął Puchar Świata nieco poniżej oczekiwań, choć stale utrzymywał się w czołówce. Na TCS trafił jednak z formą idealnie – zdecydowanie wygrał oba pierwsze konkursy, a w trzecim zajął drugie miejsce po fenomenalnej próbie w drugiej serii. Wydawało się, że Kubacki odrobi lwią część przewagi Norwega w klasyfikacji ogólnej TCS, jednak ten zniwelował stratę do zaledwie 3,5 pkt i z 6. miejsca zajmowanego po pierwszej serii przesunął się na podium.

 
Kto najbardziej lubi Bischofshofen?

Jeżeli chodzi o aktywnych skoczków, najwięcej razy w Bischofshofen triumfował Kamil Stoch – aż trzy razy. Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli w ostatnich zawodach w Innsbrucku był 5., więc miejsce na podium w ostatnim konkursie TCS w wykonaniu Polaka jest jak najbardziej prawdopodobne. 

Rekordzistą skoczni w Bischofshofen pozostaje Dawid Kubacki, który cztery lata temu poszybował w Austrii na odległość 145 metrów. 

Pierwsza seria konkursowa finałowych zawodów 71. TCS rozpocznie się 6 stycznia o godz. 16:30.

___________

https://superbet.pl/rejestracja?bonus=THESPORT

Podobają Ci się nasze teksty? Wesprzyj nas na BuyCoffee! To dzięki Wam treści na TheSport.pl nadal mogą być ogólnodostępne. Dziękujemy za regularne odwiedzanie naszego portalu!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fot. Wiki Commons

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »