Iga Świątek zagra w reprezentacji

Zbliża się tenisowy mecz Billie Jean King Cup w Szwajcarii. Tym razem w reprezentacji Polski zagra Iga Świątek, a towarzyszyć jej będą Magda Linette, Magdalena Fręch, Katarzyna Kawa i Maja Chwalińska.

Reprezentacja Polski kobiet w składzie: Iga Świątek, Magda Linette (AZS Poznań), Magdalena Fręch (KS Górnik Bytom), Katarzyna Kawa i Maja Chwalińska (obie BKT Advantage Bielsko-Biała) wystąpi 12-13 kwietnia w szwajcarskim Biel. Dwudniowy mecz, którego stawką jest miejsce w finałowym turnieju Billie Jean King Cup Finals w Sewilli, rozgrywany będzie na twardym korcie w hali. Warto dodać, że Polki są 17. w drużynowym rankingu ITF, a Szwajcarki zajmują trzecią pozycję.

– Jak popatrzymy na ranking i składy, to możemy różnie to interpretować. Moim zdaniem jesteśmy faworytami meczu. Jedziemy z nastawieniem na zwycięstwo. Papier przyjmie wszystko i na papierze wyglądamy bardzo solidnie, ale będziemy musieli wykonać dużo pracy, żeby być bardzo dobrze przygotowani w Szwajcarii i żeby wykonać swój cel – powiedział na konferencji prasowej Polskiego Związku Tenisowego Dawid Celt – kapitan reprezentacji.

– Nie jestem zaskoczony wyborem nawierzchni. Nieco jestem zdziwiony, że gramy na stałej hali, która na co dzień służy tenisowi z trybunami na 2,5 tysiąca miejsc. Wiedziałem, że będą wybierać kort pod siebie i przeciwko Idze, ale na szczęście nie zniechęcili Igi do gry, z czego bardzo się cieszę – dodał Celt.

W tym roku niestety nasza żeńska, drużyna narodowa rywalizować będzie poza krajem. Mimo to, Polski Związek Tenisowy chwali się zaktualizowanym kalendarzem imprez na rok 2024.

Po raz pierwszy w jednym sezonie, w Polsce zostanie rozegranych ponad 50 turniejów międzynarodowych, różnej rangi: ITF World Tennis Tour, ITF Juniors Tour, Tennis Europe, ATP Challenger Tour i WTA 125. Z dziewięciu do 14 wzrosła liczba imprez ITF tworzących szóstą już edycję PZT Polish Tour – Narodowy Puchar Polski.

– Bardzo się cieszymy, że przybywa w Polsce turniejów międzynarodowych. Blisko 30 imprez jest dla młodzieży. Wychodzimy z założenia, że im wcześniej następcy Igi Świątek i Huberta Hurkacza będą mieli okazję grać ze światową czołówką, będą mieli większą szansę, żeby zaistnieć w czołówce – mówi Prezes PZT Dariusz Łukaszewski.

Najwyższą rangę będą mieć turnieje: Tennis Europe Bohdan Tomaszewski Cup w Warszawie do lat 16 w sierpniu oraz Bytom Open Polska w lipcu do lat 18. Po raz kolejny ruszy PZT Polish Tour, w tym roku z rekordową liczbą 14 turniejów – 6 damskich i 8 męskich. Wisienką na torcie będzie turniej – WTA-125 Polish Open w Warszawie na kortach Legii z pulą 115 tysięcy dolarów. Zawody rozegrane zostaną dniach 21-27 lipca, czyli tuż przed igrzyskami olimpijskimi.

Nie można mylić turnieju z tym, który rozgrywany był w stolicy w ostatnich latach. WTA-125 to zawody niższej rangi, w których tenisistki z pierwszej dziesiątki rankingu nie mogą startować. Wszystko wskazuje więc na to, że w tym roku Igi Świątek na polskich kortach nie zobaczymy.

Fot. Archiwum PZT

Udostępnij

Translate »