Ile medali zdobędziemy w Paryżu? Ekspert podał swój typ!

Igrzyska olimpijskie w Tokio były dla całej reprezentacji bardzo udane, ale głównym źródłem naszych medali została królowa sportu, lekka atletyka. W tym roku Sebastian Chmara nie sądzi, że powtórzymy wynik z ostatniej imprezy (9 medali). Podał swój typ, który jest najbardziej prawdopodobny. Ile nasi lekkoatleci zdobędą medali na IO w Paryżu?

Paryż 2024: Ile medali zdobędą polscy lekkoatleci?

Polscy lekkoatleci zdobyli dziewięć medali podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Niestety, ale federacja World Athletics zrezygnowała z chodu na 50 km, w którym złoto zdobył Dawid Tomala. Ponadto Anita Włodarczyk nie błyszczy już formą, a Wojciechowi Nowickiemu wyrósł bardzo groźny rywal.

Według Sebastiana Chmary, wieloboisty, eksperta telewizyjnego i wiceprezesa PZLA, polscy lekkoatleci w Paryżu mogą liczyć na cztery lub pięć medali.

– Trudno będzie w najbliższych latach powtórzyć ten sukces. To był najlepszy wynik w historii polskiej lekkiej atletyki i ponowić go byłoby czymś niesamowitym. Tomala czy sztafeta mieszana to były niespodzianki. Oby kolejne podobne były w Paryżu. Tomala nie jest w tak wysokiej dyspozycji. Nowickiemu urósł ogromny rywal, bo te rezultaty, które już teraz uzyskuje Katzberg predestynują go do roli mocnego faworyta igrzysk w rzucie młotem – ocenił Sebastian Chmara w rozmowie z PAP.

W ubiegłorocznych MŚ w Budapeszcie Polacy wywalczyli dwa srebrne medale – Nowicki w rzucie młotem i Natalia Kaczmarek w biegu na 400 m. 26-letnia biegaczka 20 kwietnia podczas mityngu Diamentowej Ligi w Xiamen otworzyła sezon wynikiem 50,29. W zeszłym roku poprawiła rekord życiowy na 49,48 i do rekordu Polski Ireny Szewińskiej brakuje jej tylko 0,2 sekundy.

– To otwarcie było bardzo pozytywne. Zwłaszcza, że jest jeszcze w ciężkim treningu. Razem z trenerem Markiem Rożejem celują w rekord Polski. To jest możliwe. Bez pobicia tego rekordu trudno będzie stanąć na podium olimpijskim, a Natalia medal paryskich igrzysk ma w swoich planach. Sporo będzie zależeć od rywalek, natomiast Natalia już teraz jest gotowa, żeby bardzo zbliżyć się do rekordu Polski, choćby patrząc na to, co zrobiła w ubiegłym roku. Poza tym, ona całkowicie odpuściła sezon halowy i wszystko podporządkowała sezonowi letniemu – zauważył Chmara.

Ekspert liczy również na Adriannę Sułek, która dopiero co urodziła synka i wraca do pełni sił. Nie wystartowała w MŚ w Budapeszcie, ale zapowiada, że na igrzyska będzie gotowa.

Adrianna Sułek, wicemistrzyni Europy i rekordzistka Polski w siedmioboju oraz pięcioboju lekkoatletycznym, po urodzeniu dziecka wróciła do treningów. W kwietniu była na obozie na Teneryfie. Wieloboistka ze względu na ciążę nie wystartowała w MŚ w Budapeszcie, ale zapowiada, że będzie gotowa na igrzyska w Paryżu.

– Nie ma znaczenia na jakiej pozycji i z jakim wynikiem. Chodzi o to, żeby po ciąży mogła spokojnie i w pełni zdrowia mogła wrócić do startów. Nie powinniśmy się nastawiać na to, jaki osiągnie wynik. Jestem przekonany, że jeżeli nie będzie żadnych kłopotów zdrowotnych, to wróci do pełnej dyspozycji w przyszłym roku – dodał.

Kto ma największe szanse na medal na stadionie olimpijskim?
  • Anita Włodarczyk,
  • Adrianna Sułek,
  • Natalia Kaczmarek,
  • Wojciech Nowicki,
  • Paweł Fajdek.

FOT: PZLA / X.com

Udostępnij

Translate »