Iran domaga się wyrzucenia USA z mundialu

Konflikt na linii USA-Iran trwa od lat i wykracza poza sferę wojskową czy polityczną. Przy okazji mistrzostw świata Amerykanie w swoich mediach społecznościowych postanowili zagrać na nosie Irańczykom. Ci nie wierzą, że mógłby to być przypadek i w odpowiedzi domagają się usunięcia USA z mundialu.

Co takiego zrobili Amerykanie? Opublikowali w mediach społecznościowych prowokacyjne grafiki przedstawiające sytuację w tabeli grupy B. Iran zajmuje w niej drugie a USA trzecie miejsce, ale nie to jest najważniejsze. Amerykańska federacja nie użyła oficjalnej flagi Islamskiej Republiki Iranu, a zamiast niej zastosowała wariant bez godła oraz napisów – taki, którego używają przeciwnicy irańskiego reżimu.

 

Choć amerykańska federacja wkrótce poprawiła grafikę, to w odpowiedzi na tę prowokację Iran domaga się wyrzucenia reprezentacji USA z mundialu w Katarze. 

– Umieszczając zmienioną flagę Islamskiej Republiki Iranu na swoim oficjalnym profilu, amerykańska drużyna piłkarska naruszyła regulamin FIFA, za co karą jest zawieszenie na 10 meczów. Drużyna Stanów Zjednoczonych powinna zostać wyrzucona z mistrzostw świata – czytamy w oświadczeniu irańskiej federacji piłkarskiej.

Strona amerykańska przyznała, że ten gest to symbol wsparcia dla protestów w Iranie, które wybuchły na po zabójstwie Mashy Amini. 22-letnia kobieta została zabita przez irańskich funkcjonariuszy w październiku. Kobietę aresztowano za brak odpowiedniego nakrycia głowy. Trzy dni później ogłoszono, że zmarła – oficjalnie z powodu „guza mózgu”. Jej śmierć wywołała w Iranie falę protestów. Zatrzymano już kilkanaście tysięcy osób. Zginęło co najmniej kilkuset protestujących.

Po wygranej z Walią irańskie władze zwolniły 700 więźniów z różnych zakładów karnych. Wśród nich znaleźli się aresztowani uczestnicy protestów – poinformowała irańska agencja Mizan Online.

Liderem grupy B jest Anglia. Irańczycy i Amerykanie zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce, a tabelę zamyka Walia. Fazę grupową wszystkie zespoły zakończą meczami 29 listopada. Wtedy właśnie Iran podejmie Stany Zjednoczone. W nieco lepszej sytuacji przed tym spotkaniem są piłkarze z Bliskiego Wschodu.

CZYTAJ TEŻ >>> Irańskie protesty w Katarze

________

https://superbet.pl/rejestracja?bonus=THESPORT

Podobają Ci się nasze teksty? Wesprzyj nas na BuyCoffee! To dzięki Wam treści na TheSport.pl nadal mogą być ogólnodostępne. Dziękujemy za regularne odwiedzanie naszego portalu!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Filip Skalski

Udostępnij

Translate »