Liga Narodów próbą generalną siatkarek i siatkarzy przed Igrzyskami Olimpijskimi

Kilka tygodni zmagań w Volleyball Nations League, czyli siatkarskiej Lidze Narodów to dla polskich siatkarek i siatkarzy ostateczny sprawdzian przed Igrzyskami Olimpijskimi. Podopieczne Stefano Lavariniego od czterech efektownych zwycięstw rozpoczęły tegoroczne zmagania w turnieju, w którym przed rokiem osiągnęły jeden z największych sukcesów ostatnich lat. Mężczyźni ruszą w bój nieco później.

2023 rok przeszedł do historii polskiej siatkówki jako jeden z najlepszych w historii w ogóle i najlepszy dla męskiej reprezentacji. Podopieczni Nikoli Grbicia wygrali we wszystkim, w czym mieli okazję. Efektowny triumf w Lidze Narodów, pewny awans na Igrzyska Olimpijskie oraz znakomity występ i złoto na Mistrzostwa Europy – tak wyglądał sezon drużyny znanej już jako „Gang Łysego”. Siatkarki postanowiły nie odstawać od kolegów.

Siatkarki wróciły na salony

Powody do dumy oprócz Nikoli Grbicia miał selekcjoner pań, Stefano Lavarini. Biało-czerwone zagrały na miarę swojego ogromnego potencjału i w Lidze Narodów sięgnęły po pierwszy w historii brązowy medal. Świetną formę udało się przełożyć na pozostałe turnieje – potwierdził to awans na Igrzyska Olimpijskie po 16 latach rozbratu i dobra gra na ME, w których jednak na przeszkodzie stanęły Turczynki, późniejsze triumfatorki.

Obie reprezentacje na drodze do sukcesów 2023 roku i w przygotowaniach przed igrzyskami wspiera ORLEN. Koncern od 2012 roku współpracuje z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej jako Sponsor Główny, a w 2022 roku umowę przedłużono o kolejne cztery lata.

Sponsor Główny kadry i związku nie ogranicza się do ekspozycji na koszulkach, co w rozmowie z theSport.pl wyjaśniał nie tak dawno Sebastian Świderski, prezes PZPS. Współpraca ORLEN i PZPS to także wsparcie rozwoju reprezentacji młodzieżowych i szkolenie następców mistrzów. Jedną ze służących temu inicjatyw jest program „Siatkarskie Ośrodki Szkolne” obejmujący zakresem 7 tys. uczniów z blisko 200 szkół. 

Wszystkie oczy zwrócone na Paryż

Teraz siatkarze i siatkarki przygotowują się już do Igrzysk Olimpijskich, brakującego lauru dla przedstawicieli obecnej generacji zawodników. Chęć na medal mają również panie, które pokazywały w ostatnich sezonach, że stać je na rzucanie rękawicy najlepszym.

Sprawdzianem dyspozycji będą rozpoczęte już w przypadku pań i nadchodzące dla panów turnieje Ligi Narodów. Polki od początku błyszczą znakomitą formą. W pierwszych meczach rozgrywki pokonały Włoszki, Francuzki, Japonki i Holenderki, z którymi mierzyły się podczas ostatniego zgrupowania przed Ligą Narodów, kiedy wygrały 5:0 i uległy 2:3. W czterech meczach w Antalyi biało-czerwone nie straciły seta. Po Turcji przyjdzie czas na kolejne trudne sprawdziany w Arlington (USA) i Hongkongu. Finałowy turniej Ligi Narodów Kobiet odbędzie się w połowie czerwca w stolicy Tajlandii, Bangkoku.

Także w Antalyi tyle że tydzień później ruszy Liga Narodów Mężczyzn. Mistrzowie Europy, wicemistrzowie świata i ubiegłoroczni zwycięzcy Ligi Narodów rozpoczną marsz po obronę tytułu od… powtórki finału. Po triumfie Polaków nad Stanami Zjednoczonymi Amerykanie będą mieli okazję do rewanżu. Kolejnymi rywalami będą Kanadyjczycy, Słoweńcy i Holendrzy. Kolejne tygodnie to Japonia i Lublana. Ekipa Nikoli Grbicia celuje oczywiście w złote medale i występy w finałach, które odbędą się w Polsce, a dokładniej w łódzkiej Atlas Arenie.

Olimpijski sen

Reprezentacje kobiet i mężczyzn za główny cel 2024 roku stawiają sobie oczywiście występy w Paryżu. Zwłaszcza panowie mogą czuć dodatkową motywację, by przełamać ciążącą od lat klątwę ćwierćfinału. Na pięciu ostatnich igrzyskach biało-czerwoni odpadli właśnie na tym etapie, a na medal polscy kibice czekają od 1976 roku i złotego krążka wywalczonego po legendarnym starciu z zespołem ZSRR i triumfie 3:2.

Mniejszą presją czują z pewnością Polki, ale i one stoją przed wielką szansą na historyczne osiągnięcie. Występ w stolicy Francji zakończy 16-letni rozbrat z najważniejszym turniejem siatkarskim na świecie. Polki nie będą faworytkami, tak jak i nie były nimi przed Ligą Narodów 2023, a kibice liczą, że także efekt końcowy będzie podobny.

Harmonogram kolejnych meczów Polek w Lidze Narodów (VNL):
Wtorek, 28 maja, 23:00
Polska – Serbia
Czwartek, 30 maja, 19:30
Korea Południowa – Polska
Piątek, 31 maja, 20:00
Niemcy – Polska
Sobota, 1 czerwca, 23:30
Polska – Stany Zjednoczone

Harmonogram meczów Polaków w 1. tygodniu Ligi Narodów (VNL):
Środa, 22 maja, 19:00

Stany Zjednoczone – Polska
Czwartek, 23 maja, 16:00
Kanada – Polska
PIątek, 24 maja, 19:00
Polska – Holandia
Niedziela, 26 maja, 13:00
Słowenia – Polska

artykuł sponsorowany

Udostępnij

Translate »