Małyszomania

Małysz jak papież. Oglądało go 20 milionów widzów

Transmisją telewizyjną na żywo, która zgromadziła największą oglądalność, były uroczystości pogrzebowa Jana Pawła II. Według badań Nielsen Media Research wydarzenie to śledziło nawet 21,5 mln Polaków. Tylko Adam Małysz w czasach swojej świetności przyciągnął podobną liczbę widzów. Co jeszcze oglądaliśmy wszyscy przed telewizorami? Sprawdź!

Król Adam Małysz

W XXI wieku lat tylko pojedyncze transmisje emitowane przez polskie stacje telewizyjne osiągnęły największe zasięgi widowni. 80-90-procentowy udział w rynku należał m.in. do pogrzebu Jana Pawła II, skoków Adama Małysza czy meczów reprezentacji Adama Nawałki. Porównaliśmy raporty Nielsen Media Research i portalu Wirtualnemedia.pl. Co oglądaliśmy najchętniej?

W zestawieniu obejmującym okres od 1 stycznia 2000 roku do 20 grudnia 2022 roku, najwyższy zasięg 1-minutowy osiągnął konkurs skoków narciarskich podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich, podczas którego Adam Małysz zdobył brązowy medal (K-90). Dane z Nielsen Audience Measurement, dostępne na Wirtualnemedia.pl, pokazują, że 10 lutego 2002 roku na Jedynce relację śledziło przynajmniej przez minutę 20,64 miliona widzów (średnio 11,17).

Na drugim miejscu znalazł się konkurs, który odbył się trzy dni później (gdzie Małysz zdobył srebrny medal na skoczni K-120). Transmisja w TVP1 zgromadziła 20,46 mln osób (średnio 13,26 mln). Trzecie miejsce zajął z kolei konkurs skoków z 28 lutego 2003 roku podczas Mistrzostw Świata w Val di Fiemme, wygrany przez naszego Orła. TVP1 odnotowała zasięg na poziomie 19,48 mln, a średnio 11,46 mln osób.

Lata 2002-2003 przypadają na peak Małyszomanii, a więc okresu, w którym Adam Małysz był na fali ogromnej popularności i entuzjazmu polskich kibiców. Już wtedy uważany był za jednego z najlepszych sportowców w polskiej historii. W swoim charakterystycznym wąsie zdobył cztery tytuły mistrza świata, cztery razy triumfował też z Kryształową Kulą. Na swoim koncie miał łącznie 39 złotych medali w zawodach Pucharu Świata.

Oglądalność jego transmisji to również zasługa społeczeństwa, które nie miało powszechnego dostępu do internetu. Ba! Niezbyt duży udział w rynku miały wówczas tzw. telewizje kablowe i satelitarne. Dlatego też TVP 1 oglądali wszyscy – wynik na poziomie 20 milionów jest dziś nie do powtórzenia, o ile reprezentacja Polski w piłce nożnej nie zagra w finale mistrzostw świata.

  
Piłkarzy oglądaliśmy za czasów Nawałki i Smudy

W zestawieniu piąte miejsce zajął mecz Polska-Rosja na Euro 2012. Mimo że nasi zawodnicy stracili jako pierwsi gola, fantastyczne trafienie Jakuba Błaszczykowskiego zapewniło nam remis i szansę na awans. Piłkarze Franciszka Smudy koncertowo ją zaprzepaścili, przegrywając z Czechami 0:1 we Wrocławiu. Wracając do spotkania z Rosją, odbyło się ono 12 czerwca 2012 roku i w peaku zgromadziło 18,83 mln osób przed telewizorami (TVP1, TVP Sport i TVP HD łącznie).

Około 16,5 mln Polaków w szczycie antenowym oglądało zarówno mecz z Grecją, jak i Czechami. Wszystkie spotkania rozgrywaliśmy u nas, a organizacja Euro 2012 była dla polskich kibiców fantastycznym doświadczeniem.

Nieco mniejszą widownię mieli z kolei zawodnicy kadry Adama Nawałki. W zestawieniu TOP 20 brakuje meczów z Irlandią Północną i Szwajcarią, ale były one rozgrywane bardzo wcześnie, w dni powszednie. 14-milionową widownię Robert Lewandowski i spółka zgromadzili przy okazji meczu z Niemcami (0:0), a około 15,9 mln osób oglądało mecz Polski z Portugalią (1:1, 4:5 k.).

Czy oglądamy coś innego niż sport?

Jak najbardziej, chociaż dominację w zestawieniu top 50 audycji o największym zasięgu w latach 2000-2022 stanowiły głównie transmisje sportowe. Dziś może nam się to wydawać śmieszne, ale odcinek serialu „M jak Miłość” z 1 marca 2005 roku oglądało 12,5 miliona osób. Dziś ten tasiemiec gromadzi zaledwie 1/3 tej oglądalności.

13 milionów Polaków oglądało pogrzeb Lecha i Marii Kaczyńskich (18 kwietnia 2010), podobna liczba – wieczór wyborczy w 2000 roku, a także premierę filmu „Titanic” na Polsacie w 2001 roku.

Oprócz nich w rankingu znalazły się również konkursy Eurowizji oraz ceremonie rozdania Telekamer „Tele Tygodnia”. Wśród top 50 pozycji, na 48 z nich widnieją audycje z ramówki TVP1 lub TVP2 (odpowiednio 42 i 6 lokat).

FOT: Wikimedia Commons

Udostępnij

Translate »