Maraton skoków w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem. Na czym polega PolSKI Turniej?

Piątkowy konkurs kwalifikacyjny na skoczni w Wiśle rozpocznie PolSKI Turniej w skokach narciarskich. W ciągu 9 dni rywalizacji w polskich konkursach Pucharu Świata odbędzie się łącznie 5 zawodów uwzględnianych do klasyfikacji generalnej drużynowego mini cyklu. Pod uwagę brane będą również wyniki kwalifikacji. Zwycięska reprezentacja zgarnie 50 tysięcy euro.

Po Turnieju Czterech Skoczni zmagania narciarskiej elity przenoszą się do polski, gdzie od 12 do 21 stycznia odbędzie się łącznie pięć konkursów na trzech skoczniach. Otwierający rywalizację weekend w Wiśle będzie składał się z pierwszego w tym sezonie konkursu duetów oraz niedzielnej rywalizacji rywalizacji indywidualnej. We wtorek rywalizacja przeniesie się do Szczyrku, gdzie skocznia Skalite zadebiutuje w Pucharze Świata. Zwieńczeniem polskiego maratonu będą zmagania na Wielkiej Krokwi w Zakopanem, gdzie oprócz konkursu indywidualnego odbędzie się drużynówka.

PolSKI Turniej zasady

Wszystkie konkursy stworzą razem PolSKI Turniej. To pierwsza edycja mini cyklu, w którym reprezentacje poszczególnych państw będą rywalizować drużynowo. W jaki sposób będą obliczane punkty? W kwalifikacjach i zawodach indywidualnych pod uwagę brane będą wyniki dwóch najwyżej sklasyfikowanych reprezentantów danego kraju. Ponadto w klasyfikacji generalnej PolSKIego Turnieju uwzględnione zostaną także wyniki konkursu drużynowego w Zakopanem i rywalizacji duetów w Wiśle. Jednocześnie PolSKIego Turnieju, podobnie jak Turnieju Czterech Skoczni i norweskiego Raw Air, są wliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Łącznie skoczkowie będą rywalizować przez 9 dni z dwoma dniami przerwy, które zostaną poświęcone na transport pomiędzy skoczniami. Rywalizacja rozpocznie się piątkowymi (12 stycznia) kwalifikacjami w Wiśle, a zakończy konkursem indywidualnym w Zakopanem. Reprezentacja z najwyższą łączną notą za wszystkie turnieje wygra PolSKI Turniej i zgarnie 50 tysięcy złotych.

Harmonogram PolSKIego Turnieju:
Piątek, 12.01.2024

18:00 Wisła, kwalifikacje
Sobota, 13.01.2024
16:00 Wisła, konkurs duetów
Niedziela, 14.01.2024
16:00 Wisła, konkurs indywidualny
Wtorek, 16.01.2024
18:00 Szczyrk, kwalifikacje
Środa, 17.01.2024
17:30 Szczyrk, konkurs indywidualny
Piątek, 19.01.2024
18:00 Zakopane, kwalifikacje
Sobota, 20.01.2024
16:00 Zakopane, konkurs drużynowy
Niedziela, 21.01.2024
16:00 Zakopane, konkurs indywidualny

Przed serią turniejów w Polsce liderem Pucharu Świata jest zwycięzca połowy z dotychczasowych konkursów sezonu 23/24, Stefan Kraft. Drugie miejsce zajmuje Andreas Wellinger, a trzeci jest zwycięzca TCS – Ryōyū Kobayashi. Wśród Polaków najwyżej sklasyfikowany jest 24. Piotr Żyła. Nieco niżej plasują się Dawid Kubacki i Kamil Stoch, którzy zajmują kolejno 26. i 27. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ.

PolSKI Turniej będzie ostatnim przetarciem przed główną imprezą sezonu, Mistrzostwami Świata w Lotach Narciarskich, które od 25 do 28 stycznia odbędą się na skoczni Kulm w austriackim Bad Mitterndorf.

fot. Kamil Stoch

Udostępnij

Translate »