Milion dzieci, 400 mln zł wsparcia i pierwsze wymierne efekty

Program „Lekkoatletyka dla każdego” skończył 10 lat. Od 2014 wzięło w nim udział około miliona dzieci z całej Polski, zatrudniono ponad 650 trenerów, a ich wynagrodzenia dofinansowano łączną kwotą ok. 400 mln zł.

Przez 10 lat działania programu w zajęciach organizowanych w całej Polsce wzięło udział prawie milion dzieci. Znalazło się wśród nich sporo obecnych lekkoatletów odnoszących sukcesy w krajowych i międzynarodowych imprezach. Jedną z takich osób jest Pia Skrzyszowska, brązowa medalistka niedawnych halowych mistrzostw świata w Glasgow w biegu na 60 metrów przez płotki oraz medalistka – w tym złota – mistrzostw Europy.

– Nie chcę powiedzieć, że na pewno nie byłoby mnie w lekkiej atletyce, gdyby nie „Lekkoatletyka dla każdego!”, ale z pewnością udział w tym programie bardzo mocno zachęcił mnie i pomógł w poważnym potraktowaniu tej dyscypliny sportu. To fantastyczna akcja, dzięki której bardzo wiele dzieci ma okazję zetknąć się z profesjonalnie prowadzonymi lekkoatletycznymi zajęciami – mówi Skrzyszowska, która w programie „Lekkoatletyka dla każdego!” startowała w biegach na 60 i 300 metrów, 60 metrów przez płotki oraz w skoku wzwyż.

Z programu wywodzą się również inni znani już zawodnicy seniorskiej lekkiej atletyki m.in. Weronika Nagięć, Kornelia Lesiewicz, Wojciech Marok, Jakub Hołub czy Maciej Wyderka.

Program powstał w związku z chęcią popularyzacji lekkiej atletyki jako sportu pierwszego kontaktu wśród dzieci i młodzieży. Młodych lekkoatletów prowadzą wykwalifikowani trenerzy współpracujący z metodykami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Dzięki temu, spośród tych setek tysięcy dzieci, można wyłowić sportowe talenty i nadzorować przez lata ich szkolenie. – Pokazujemy lekką atletykę jako sport atrakcyjny, dający wiele radości młodszym dzieciom, a młodzieży – satysfakcję z aktywności fizycznej, rywalizacji z rówieśnikami i zdobywania nowych umiejętności – mówi wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara.

W sumie w ramach „Lekkoatletyka dla każdego!” stworzono ponad sześćset grup treningowych w całej Polsce, a zajęcia prowadzone są z uwzględnieniem wiek uczestników oraz stopnia ich zaawansowania. Co ważne, dzięki zapewnieniu finansowania przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz zaangażowaniu jednostek samorządu terytorialnego wszystkie zajęcia w programie są bezpłatne.

W treningach prowadzonych przez średnio sześciuset pięćdziesięciu trenerów w każdym roku udział wzięło łącznie blisko milion dzieci. W programie bierze udział ponad trzysta klubów sportowych, ponad tysiąc trzysta szkół i ponad czterysta lokalnych samorządów.

– W zajęcia angażujemy najwybitniejszych polskich lekkoatletów, czyli m.in. medalistów igrzysk olimpijskich, którzy spotykają się z młodymi adeptami lekkiej atletyki. W ramach programu odbywa się wiele zawodów, także ogólnopolskich, zgrupowań sportowych, konferencji i warsztatów szkoleniowych czy warsztatów żywieniowych organizowanych dzięki wsparciu firmy Nestlé. Ale, co bardzo ważne, możemy zaoferować darmowe i regularne zajęcia dla dzieci i młodzieży, a także przekazywać sprzęt sportowy niezbędny do organizacji profesjonalnych zajęć – opowiada Chmara.

Łączna wartość sprzętu przekazana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki przez czas trwania programu przekroczyła pięć milionów złotych. Warto też dodać, że kwotą ponad czterdziestu milionów złotych dofinansowano zatrudnienie trenerów. Od samego początku akcję mocno wspierają partnerzy strategiczni, czyli firma Nestlé Polska oraz Orlen.

– Tego typu programy, to jedyny sposób, żeby polski sport, a w tym przypadku polska lekkoatletyka, rozwijała się i utrzymała na tym poziomie, na którym jest, bo konkurencja rośnie. Bez tego typu projektów nie będziemy mieli następców Tomka Majewskiego, Piotra Liska, Ewy Swobody, Natalii Kaczmarek czy naszych młociarek i młociarzy. Nie ma ukrywać, oni są coraz starsi i ich szyje uginają się pod liczbą medali, a my musimy szukać następców – kończy Chmara.

Udostępnij

Translate »