Monika Pyrek zachęca dzieci do aktywności

Dziś dzieciaki trzeba zachęcać, by były aktywne. To jest wręcz nasz obowiązek, a ja uważam, że najlepiej to zrobić pokazując im, że wysiłek fizyczny może być wielką przyjemnością i świetną zabawą – mówi Monika Pyrek, multimedalistka mistrzostw świata i Europy w skoku o tyczce. Na zaproszenie jej fundacji w Rybniku, w kolejnej odsłonie program „KINDER Joy of moving Alternatywne lekcje WF” udział wzięło blisko trzystu uczniów.

To już szósty cykl spotkań organizowanych w szkołach podstawowych od 2017 roku przez Fundację Moniki Pyrek – byłej lekkoatletki, czterokrotnej olimpijki i wicemistrzyni świata w skoku o tyczce. Akcja dotycząca alternatywnych lekcji wychowania fizycznego jest częścią programu mającego inspirować dzieci i młodzież do podejmowania fizycznej aktywności w celu wykształcenia u nich kultury ruchu.

– Staramy się podążać za tym, co interesuje dzieci, czyli za nowinkami technologicznymi. Na podstawie ich zainteresowań stworzyliśmy projekt połączony ze sportem, aby odwrócić trend biernego uczestnictwa w nim. Z naszymi zajęciami chcemy odciągnąć najmłodszych od kanap i przesiadywania nad grami komputerowymi, a przyciągnąć w stronę wyjścia na podwórko i sportowej zabawy z przyjaciółmi. Przede wszystkim przyświeca nam zaszczepienie radości z uprawiania sportu. Nieprzypadkowo naszym hasłem jest „Zostań Mistrzem Radości” – mówi Pyrek.

Alternatywne lekcje WF każdorazowo zbierają nawet po kilkuset uczestników podzielonych na trzy grupy, którzy po wspólnej rozgrzewce, przez dwie godziny mają możliwość ćwiczyć na wszystkich dostępnych urządzeniach. Przez lata we wszystkich edycjach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób niemal ze wszystkich województw, a spotkania uświetniły wizyty byłych i aktualnych mistrzów sportu jak wioślarze Marek Kolbowicz (mistrz olimpijski w wioślarstwie z 2008 roku z Pekinu) i Agnieszka Kobus-Zawojska (wicemistrzyni olimpijska z Tokio w 2021 roku), pięcioboistka Oktawia Nowacka (brązowa medalistka igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku), pływak Paweł Korzeniowski (olimpijczyk, wielokrotny mistrz świata i Europy) czy piłkarz Sebastian Mila (były reprezentant Polski, dziś ekspert i początkujący trener).

Lekcja trwa dwie godziny, a uczniowie mogą ćwiczyć na wszystkich dostępnych urządzeniach. Uczniowie ćwiczą m.in. na ergometrach wioślarskich, trenażerach sportowych, refleksomierzach, specjalnych ściankach wspinaczkowych, czy symulatorach narciarskich i rowerowych. Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z klas 4-8.

W Rybniku w zajęciach udział wzięli uczniowie ze szkoły nr 36. – Bardzo dziękuję fundacji za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenia tej niezwykłej lekcji w naszej szkole. Dla dzieciaków to wielka atrakcja, a dla nas nauczycieli ogrom inspiracji – mówi Monika Szczepanik, nauczycielka wychowania fizycznego, która zgłosiła rybnicką szkołę do programu.

– Pierwszy raz widziałam takie maszyny i naprawdę robi to wielkie wrażenie. Najbardziej podobało mi się narciarstwo i wspinaczka – mówiła Wiktoria z klasy IV rybnickiej szkoły.

– Co mi się podobało? Wszystko! Pokonałam dziesięć stacji i wszystkie były super. Bardzo fajni było też instruktorzy – dodała jej koleżanka Zuzia.

Monika Pyrek, pomysłodawczyni akcji podkreślała, że w dzisiejszych czasach, gdy na dzieci czekają tysiące różnych atrakcji, trzeba walczyć, by chciały być aktywne fizycznie.

– Nasz główny cel to zachęcenie dzieciaków do aktywności. Pokazujemy im, że ruch i zmęczenie po zajęciach daje nieprawdopodobną przyjemność. Po kolejnych edycjach naszej akcji wiem, że można zachęcić dzieciaki do uprawiania sportu, jeśli zrobi się w atrakcyjny i ciekawy sposób – mówi była tyczkarka.

W tym roku zajęcia organizowane są w siedmiu miastach. Za nami już niezwykłe lekcje w Jastrzębiu-Zdroju i Rybniku, a kolejne zaplanowane są jeszcze w Krzeszowicach, Osielsku, Inowrocławiu, Szczecinie i Koszalinie. W Krzeszowicach, Inowrocławiu i Szczecinie lekcje odbędą się dwukrotnie. Partnerem tytularnym programu jest Ferrero, a zajęcia dofinansowane są z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Honorowy patronat nad programem objęły Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Polski Komitet Olimpijski, a partnerem motoryzacyjnym jest marka SsangYong.

Na stronie internetowej alternatywnelekcjewf.pl działa e-platforma, na której dostępne są bezpłatne materiały w formie ćwiczeń, gier czy zabaw ruchowych dla najmłodszych. To skarbnica wiedzy nie tylko dla dzieci i ich rodziców, ale także dla nauczycieli wychowania fizycznego.

FOT. Materiały prasowe

Piotr Janas

Udostępnij

Translate »