Natalia Kaczmarek mistrzynią Europy i rekordzistką Polski

Wielki bieg Natalii Kaczmarek na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie. Reprezentantka Polski zdobyła złoty medal w biegu na 400 metrów i czasem 48.98 wymazała z tabel 48-letni rekord kraju Ireny Szewińskiej.

W biegu finałowym na 400 m, na Stadio Olimpico Natalia Kaczmarek ustanowiła fenomenalny rekord Polski w biegu na 400 metrów. Po pasjonującej walce z Irlandką Rhasidat Adeleke Kaczmarek wymazała z tabel wynik Ireny Szewińskiej ustanowiony podczas montrealskich igrzysk 48 lat temu. Mistrzyni Europy pobiegła w Rzymie poniżej 49 sekund, uzyskując na mecie kosmiczne 48.98.

– Celem tutaj była wygrana. Chciałam mieć ten tytuł mistrzyni Europy, bo wiedziałam, że mnie na to stać. Wiedziałam, że będę tutaj faworytką, chociaż było ciężko. Rekord Polski? Muszę przyznać, że jak szłam z boiska rozgrzewkowego w tunelu, to przemknęło mi przez myśl, nie wiem dlaczego, że może go pobiję. Tylko myślałam wtedy o czasie na poziomie 49.20. Złamanie 49 sekund, to przekraczało moje marzenia – komentowała po biegu Natalia Kaczmarek.

– Mnie na końcu już bardzo odcinało. Sama w życiu bym tyle nie pobiegła. Zaczęłam odważnie, dogoniłam Klavier dość szybko. Wiedziałam wtedy, że to będzie szybki bieg. Pod koniec czekałam aż Adeleke zacznie słabnąć, a ona tego nie robiła. Musiałam walczyć do końca i tak naprawdę wywalczyłam ten medal na ostatnich metrach – opowiadała Kaczmarek.

Przed zawodniczką białostockiego Podlasia jeszcze jeden start w Rzymie – w środowym finale biegu rozstawnego 4 x 400 metrów. Dzięki swoim wynikom na bieżni Kaczmarek stała się bardzo popularna i rozchwytywana przez sponsorów. Została m.in. pierwszą w historii polską lekkoatletką – twarzą światowej kampanii marki New Balance. Nawiązała również współpracę z marką Omega. W ostatnich tylko miesiącach informowaliśmy, że dołączyła do drużyny Oshee, InPost, a także została twarzą kampanii firmy Always.

Podczas mistrzostw świata w Rzymie w sumie Polacy wywalczyli już dwa złote medale, dwa srebrne i dwa brązowe. Na drugim stopniu podium stanęła Anita Włodarczyk. To pierwszy medal wielkiej mistrzyni na europejskim czempionacie po długiej przerwie.

– Pomyślałam sobie, że to srebrny medal do kolekcji, bo w niej go brakowało. Fajnie, że po sześciu latach przerwy mam kolejny medal. Dziś jest 10 czerwca, a dwa lata temu o tej porze leżałam z rozwalonym mięśniem dwugłowym. 9 czerwca 2022 doznałam kontuzji, a teraz mam srebrny medal. To jest dla mnie motywujące, że odbiłam się z tego dna i wróciłam – przyznała Włodarczyk.

Udostępnij

Translate »