Nowy turniej w lekkoatletyce. W puli rekordowe 10 mln dolarów

World Athletics ogłosiła uruchomienie World Athletics Ultimate Championship, przełomowego, globalnego wydarzenia, które ma na celu przekształcenie kalendarza lekkoatletycznego i zdefiniowanie, który sportowiec jest najlepszy z najlepszych. W puli nagród znajdzie się 10 mln dolarów, a zwycięzca otrzyma rekordowe 150 tysięcy.

Lekkoatletyka z nowym turniejem. Dużo zmian w kalendarzu

Wydarzenie ma zestawić mistrzów świata, mistrzów olimpijskich, zwycięzców Diamentowych Lig oraz najlepszych sportowców roku, aby wyłonić ostatecznego mistrza. Najważniejszym elementem tej rywalizacji jest rekordowa pula nagród w wysokości 10 milionów dolarów, największa w historii lekkoatletyki. Złoci medaliści otrzymają 150 tys. dolarów. Impreza zadebiutuje 11-13 września 2026 roku i będzie odbywać się co dwa lata. Po raz pierwszy zostanie zorganizowana w Budapeszcie.

Jak będą wyglądały zawody? 10 mln dolarów w puli

Zaprojektowany jako ostateczny finał sezonu, mający na celu przyciągnięcie milionów telewidzów na całym świecie, globalny turniej będzie prezentować dynamiczny nowy format rywalizacji lekkoatletycznej. Odbywający się podczas trzech wieczornych sesji, z których każda trwa poniżej trzech godzin, Ultimate Championship pokaże to, co najlepsze w lekkoatletyce, w tym sprinty, biegi średnie i długodystansowe, sztafety, skoki i rzuty, zapewniając widowisko, którego nie będą chcieli przegapić zarówno dotychczasowi, jak i nowi fani.

– Pokazując tylko najlepszych z najlepszych i od razu przechodząc do półfinałów i finałów, stworzymy natychmiastową presję na sportowców dążących do zdobycia tytułu ostatecznego mistrza. Z udziałem największych gwiazd lekkoatletyki, będzie to globalne wydarzenie sportowe, które trzeba zobaczyć i które oznacza, że lekkoatletyka będzie cieszyć się chwilą maksymalnego zasięgu publiczności – powiedział prezydent World Athletics Seb Coe.

World Athletics Ultimate Championship zaoferuje łączną pulę nagród w wysokości 10 milionów dolarów, podkreślając swoje zaangażowanie w wynagradzanie sportowców, zapewnienie im dodatkowych możliwości zarobkowych oraz zwiększenie ich rozpoznawalności. Wszyscy sportowcy, biorący udział w turnieju, otrzymają wynagrodzenie finansowe, a ostateczni mistrzowie otrzymają po 150 tys. dolarów.

– Poprzez przyjęcie innowacji i odchodzenie od tradycyjnych modeli, chcemy dotrzeć do szerszej publiczności, zwłaszcza młodszych fanów, i podnieść poziom finansowy całego sportu. Skupimy się mocno na widowni telewizyjnej, dążąc do dotarcia do jak największej globalnej publiczności – powiedział CEO World Athletics Jon Ridgeon.

Węgry stają się powoli oczkiem w głowie sportowych federacji. Zorganizowano tam już MŚ w lekkoatletyce (2023), ostatnie mistrzostwa świata w pływaniu, a ponadto UEFA wybrała stadion im. Ferenca Puskasa w Budapeszcie jako arenę finału Ligi Mistrzów w 2026 roku.

World Athletics Ultimate Championship w pigułce:
  • Globalne wydarzenie mistrzowskie: Rozpoczęcie w 2026 roku, turniej będzie odbywać się co dwa lata i stanowić wielki finał sezonu lekkoatletycznego.
  • Kompaktowy format: Trzydniowe wydarzenie, z każdą wieczorną sesją pełną półfinałów i finałów w konkurencjach biegowych oraz bezpośrednich finałów w konkurencjach technicznych.
  • Udział najlepszych sportowców: Z udziałem 8-16 najlepszych sportowców świata w każdej dyscyplinie, wybieranych głównie na podstawie rankingów światowych. Prawie 400 sportowców z około 70 krajów będzie rywalizować.
  • Nagrody pieniężne: Całkowita pula nagród wynosząca 10 milionów dolarów, z czego zwycięzcy otrzymają 150 tys. dolarów, ustanawiając nowy standard nagród finansowych w lekkoatletyce.

FOT: World Athletics / X

Udostępnij

Translate »