ORLEN zwiększa wsparcie dla paralimpijczyków

Fundacja ORLEN wspólnie z Polskim Komitetem Paralimpijskim rozpoczyna projekt „Sport dla wszystkich”, dzięki któremu wsparcie zyska prawie trzysta osób z niepełnosprawnościami. W planach jest również kontynuacja programu stypendialnego dla paralimpijczyków „Pełnia życia”, którego budżet zostanie w tym roku potrojony.

ORLEN wspiera multimedalistów

Kwota wsparcia dla obu programów wyniesie łącznie blisko 1,3 mln zł. W Muzeum Sportu i Turystyki odbyło się spotkanie podsumowujące i inaugurujące współpracę obu instytucji na kolejny rok.

– Fundacja ORLEN od lat konsekwentnie wspiera rozwój polskich paralimpijczyków. Cieszę się, że dzięki naszemu zaangażowaniu wielu z utalentowanych sportowców może spełnić marzenia o udziale w igrzyskach paralimpijskich. Takie systemowe wsparcie jest niezbędne, ale niemniej ważna i potrzebna jest pomoc indywidualna, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami, które chcą spróbować swoich sił w często nieosiągalnych dla nich dyscyplinach sportu. Dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić program „Sport dla wszystkich”, dzięki któremu blisko trzysta osób otrzyma pomoc w walce o swoją sprawność – mówi Marta Soluch, Członkini Zarządu Fundacji ORLEN.

Darowizna fundacji wyniesie około 600 tysięcy złotych i umożliwi zorganizowanie indywidualnych oraz grupowych zajęć, prowadzonych przez trenerów m.in. takich dyscyplin, jak pływanie, kolarstwo, narciarstwo alpejskie czy kajakarstwo.

„Pełnia życia” dla dalszego rozwoju

Fundacja ORLEN, wspólnie z Polskim Komitetem Paralimpijskim, od ponad 10 lat udziela wsparcia beneficjentom programów stypendialnych i projektom prowadzonym przez Komitet. Środki, które otrzymuje obecnie 22 sportowców w ramach programu stypendialnego „Pełnia życia” wyniosą w nadchodzącym roku blisko 700 tys. złotych.

– Wsparcie, które otrzymujemy od Fundacji ORLEN, umożliwia stworzenie medalistom Igrzysk paralimpijskich dogodnych warunków do dalszego rozwoju. Tym bardziej cieszy nas współpraca przy kolejnym programie, którego celem jest aktywizacja osób z niepełnosprawnościami. To bardzo ważne aby dawać szansę na rozwój fizyczny osobom, które często walczą o samodzielność – powiedział Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.

W tym roku Fundacja ORLEN przekaże również środki finansowe na nagrody pieniężne dla laureatów plebiscytu Guttmanny 2023. Podczas piątej odsłony plebiscytu organizowanego przez Polski Komitet Paralimpijski zostaną przyznane nagrody w kategoriach: sportowiec 2023 roku, trener/trenerka roku, wydarzenie roku, organizacja oraz drużynę roku. Zwycięzcy plebiscytu otrzymają statuetki imienia Sir Ludwiga Guttmanna – twórcy igrzysk paraolimpijskich – które potocznie nazwano Guttmannami.

  
Nasi paralimpijczycy to ludzie z sukcesami

Na ostatnich Igrzyskach Tokio 2021 sportowcy paralimpijscy zdobyli łącznie 25 medali: 7 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych. Wśród stypendystów jest m.in. Róża Kozakowska, lekkoatletka, mistrzyni paralimpijska w rzucie maczugą i wicemistrzyni paralimpijska w pchnięciu kulą; Natalia Partyka, tenisistka stołowa, złota i brązowa mistrzyni paralimpijska czy Szymon Sowiński, wicemistrz paralimpijski w strzelectwie.

Tylko w 2023 roku nasi szermierze na wózkach zdobyli sześć medali na mistrzostwach świata. Na zawodach podobnej rangi nasi lekkoatleci zdobyli aż 14 medali. Siedem trafiło do pływaków, natomiast z mistrzostw Europy w strzelectwie i badmintonie nasze Orły przywiozły złota.

Na WF z paralimpijczykiem

Program stypendialny Fundacji ORLEN „Pełnia życia” nie jest jedyną formą wsparcia dla paralimpijczyków. ORLEN od 2016 roku jest Sponsorem Strategicznym Polskiego Komitetu Paralimpijskiego oraz Polskiej Reprezentacji Paralimpijskiej. W ramach partnerstwa, oprócz wsparcia sponsorskiego reprezentacji, realizowane są liczne projekty obejmujące m.in. współorganizację zawodów sportowych oraz projekt edukacyjny „WF z paralimpijczykiem”.

To możliwość zaproszenia zawodnika do szkoły na nietypową i ciekawą lekcję wychowania fizycznego. Złożone z bloków teoretycznych i praktycznych zajęcia młodzież wprowadzana jest w tajniki dyscypliny danego sportowca, a następnie przeprowadzany jest trening z typowymi dla niego ćwiczeniami.

FOT: ORLEN / OneMulti

Udostępnij

Translate »