Paryż 2024: Strajk pracowników lotnisk, żądają premii na igrzyska

W poniedziałek (8 lipca) kilka związków zawodowych reprezentujących pracowników paryskich lotnisk ogłosiło plany strajku na 17 lipca, na około 10 dni przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich. Związki domagają się przyznania premii dla wszystkich pracowników lotnisk w tym okresie.

Strajk na paryskich lotniskach

Związki zawodowe CGT, CFDT, FO i UNSA podkreślają pogarszające się warunki pracy i wzywają do wprowadzenia premii oraz realizacji szeroko zakrojonego planu zatrudnienia obejmującego 1000 nowych miejsc pracy, jak informuje AFP.

W odpowiedzi na te żądania dyrektor generalny paryskich lotnisk (Groupe ADP), Augustin de Romanet, zdecydował jednostronnie o przyznaniu premii jedynie części personelu.

„Wszystkie związki zawodowe jednogłośnie potępiły tę politykę podziału oraz decyzje kierownictwa” – zaznaczają przedstawiciele związków. „Jest jasne, że dyrektor generalny odrzucił nasze postulaty.”

Podczas piątkowego walnego zgromadzenia blisko 300 pracowników poparło decyzję związków o wycofaniu się z wszelkich form negocjacji z zarządem.

„Walne Zgromadzenie udzieliło nam mandatu do rozpoczęcia strajku 17 lipca” – poinformowały w poniedziałek związki zawodowe.

W sezonie letnim lotniska Roissy-Charles-de-Gaulle i Orly obsługują łącznie około 350 000 pasażerów dziennie. Groupe ADP nie spodziewa się wzrostu liczby podróżnych w trakcie igrzysk, ale podjęła kroki mające na celu zapewnienie sprawnego przyjęcia sportowców, wprowadzając specjalne trasy i tymczasową infrastrukturę.

FOT: Unsplash

Udostępnij

Translate »