Pięciu polskich skoczków wystartuje w Raw Air

Pięciu polskich skoczków wystartuje w turnieju Raw Air. Trener Thomas Thurnbichler powołał do kadry: Dawida Kubackiego, Kamila Stocha, Aleksandra Zniszczoła, Piotra Żyłę oraz Macieja Kota.

Do Norwegii poleci również kobieca reprezentacja Polski w składzie: Pola Bełtowska, Nicole Konderla i Anna Twardosz.

Pierwszy konkurs w ramach cyklu rozegrany zostanie na skoczni Holmenkollbakken (HS134) w Oslo. Zawody w stolicy Norwegii zostaną przeprowadzone w tradycyjnym formacie. W piątek rozegrany zostanie prolog, czyli kwalifikacje do sobotniego konkursu indywidualnego. W niedzielę skoczkowie wystartują w trzech seriach: prologu oraz dwóch seriach zawodów indywidualnych.

Jedyną różnicą względem poprzednich lat w Oslo będzie kolejność startowa zawodników. W piątek podczas prologu skoczkowie będą ustawieni tradycyjnie według klasyfikacji Pucharu Świata. W sobotę i niedzielę lista startowa pierwszych serii konkursowych i prologu będzie już ułożona według klasyfikacji turnieju Raw Air.

Kolejną zmianą w Raw Air jest to, że trzy dni zmagań w Oslo ustalą czołową pięćdziesiątkę klasyfikacji cyklu, która otrzyma szansę występu w Trondheim. Bez względu na wynik będzie mogła tam wystartować pierwsza trójka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, czyli Stefan Kraft, Ryoyu Kobayashi i Andreas Wellinger.

Trondheim będzie drugim przystankiem cyklu. Norweski turniej powraca do tej miejscowości po czteroletniej przerwie. We wtorek 12 marca skoczkowie przystąpią do konkursu na normalnej skoczni HS105. Dzień później, wystartują na dużym obiekcie HS138.

Trzecią i ostatnią areną Raw Air 2024 będzie Vikersund. W piątkowym (15 marca) prologu na Vikersundbakken (HS240) wystąpi czołowa pięćdziesiątka turnieju. Najlepsza czterdziestka zawodników rundy awansuje do sobotniego konkursu indywidualnego (16 marca). W obu przypadkach lista startowa będzie ułożona na podstawie klasyfikacji generalnej norweskiego cyklu.

Ciekawie zapowiada się finałowy dzień zawodów. W niedzielę 17 marca w Vikersund rozegrany zostanie trzyseryjny konkurs indywidualny lotów narciarskich, do którego dopuszczonych zostanie tylko pierwszych trzydziestu skoczków turnieju Raw Air po sobotnim konkursie na Vikersundbakken. Awans do drugiej serii wywalczy najlepsza dwudziestka I rundy. W rundzie finałowej wystąpi już tylko dziesięciu skoczków po dwóch seriach.

Zwycięzca Raw Air 2024 wzbogaci się o 40 tysięcy euro. Drugi zawodnik otrzyma 13 tysięcy euro, a trzeci – 6 tysięcy euro. Identyczne nagrody finansowe przygotowano dla czołowej trójki turnieju kobiet.

Fot. Polski Związek Narciarski

Udostępnij

Translate »