Polska młodzież w natarciu (WIDEO)

W tym tygodniu poznamy nazwiska piłkarzy – najprawdopodbniej 25 – którzy przyjadą na zgrupowanie reprezentacji Polski. Będą to pierwsze powołania trenera Fernando Santosa. Kto w miniony weekend mógł wpaść w oko doświadczonego Portugalczyka? Kilku kandydatów wysłało sygnały. Czas na #RaportKadrowicza.

Tradycyjnie zaczynamy od wizyty w Hiszpanii, skąd napłynęły dobre wiadomości dotyczące zdrowia Roberta Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji Polski wrócił nie tylko do gry, ale i do wyjściowej jedenastki FC Barcelony na mecz Athletic Bilbao. Duma Katalonii wygrała na San Mames 1:0, a gola zdobył Raphinha. Polak grał przez pełnie 90 minut, ale nie zaprezentował się dobrze. Miał jedną niezłą okazję, lecz zabrakło mu szybkości. W innych sytuacjach szwankowały nawet tak banalne kwestie jak przyjęcie piłki. RL9 jest pod formą i pozostaje mieć nadzieję, że dojdzie do siebie do meczu z Czechami w Pradze.

We Włoszech błysnął Nicola Zalewski. Wprawdzie grający na wahadle wychowanek Romy miał w niedzielny wieczór duże problemy z grą w defensywie, ale za to zdobył pierwszego na boiskach Serie A. Była to jego pierwsza bramka w dorosłej drużynie Romy. Polak po dość szczęśliwym strzale trafił na 1:2, wlewając nadzieję w serca kibiców na Stadio Olimpico. Niestety dla niego ostatecznie rzymianie przegrali po szalonym meczu z Sassuolo 3:4.

Niestety dla niego i innego młodego Polaka, który wczoraj zadebiutował w pierwszym zespole klubu ze stolicy Włoch. Mowa o 18-letnim Jordanie Majchrzaku, który do Romy trafił we wrześniu 2022 roku z akademii Legii Warszawa. Mierzący 190 cm napastnik czwarty raz w tym sezonie znalazł się w kadrze meczowej, ale pierwszy raz pojawił się na boisku. W 77 min zmienił Tammy’ego Abrahama.

Ponadto we Włoszech bardzo dobrze zaprezentował się Bartłomiej Drągowski. W dużej mierze dzięki jego postawie włosko-polska Speziowianka, jak żartobliwie nazwana została przez Piotra Dumanowskiego Spezia Calcio z czterema Polakami w kadrze, wygrała z Interem Mediolan 2:1. Drągowski w pierwszej połowie obronił karnego, ale nie tylko za to był chwalony. Dołożył też kilka innych ratujących zespół interwencji. W pierwszym składzie pojawił się Szymon Żurkowski, ale grał tylko do przerwy. W samej końcówce na murawie pojawił się Przemysław Wiśniewski, który miał pomóc utrzymać korzystny rezultat i to się udało. Arkadiusz Reca pauzował za kartki.

Nie zagrał też Wojciech Szczęsny, który z perspektywy ławki rezerwowych musiał oglądać, jak jego Juventus męczy się z ostatnią w tabeli Sampdorią. Turyńczycy prowadzili wprawdzie 2:0, ale potem w ich szeregi wdarło się rozluźnienie i zrobiło się 2:2. Ostatecznie wygrali 4:2. Kontuzjowany Arkadiusz Milik musiał zadowolić się rolą widza.

Nieobecność Szczęsnego bardzo chce wykorzystać Rafał Gikieiwcz. Uważany za jednego z najlepszych w Bundeslidze bramkarz Augsburga tym razem przyjął aż pięć bramek od Bayernu Monachium, a jego zespół przegrał 3:5. Tylko do przerwy w tym spotkaniu grał słabo się prezentujący na tle tak mocnego rywala Robert Gumny.

Prawdziwą bombę dotyczącą ewentualnej roli golkipera Augsburga w reprezentacji Fernando Santosa zrzucił Bożydar Iwanow. Dziennikarz Polsatu Sport był gościem programu „Piłkarski Salon” na kanale Meczyki i zdradził, że 35-latek był rozważany przez nowego selekcjonera jako… numer jeden w polskiej bramce! Wprawił tym w osłupienie kolegów w studio i opinię publiczną, ale najprawdopodobniej nie dowiemy się ile w tym prawdy, bo były mistrz Polski ze Śląskiem Wrocław nabawił się kontuzji. Wprawdzie wytrzymał na boisku do końcowego gwizdka, ale jego obecność na najbliższym zgrupowaniu stoi pod dużym znakiem zapytania.

Warto docenić też wyczyny potencjalnych kadrowiczów w mniej prestiżowych ligach. Czwartą asystę w tym sezonie Eredivise zanotował Kacper Kozłowski. Pomocnik Viteese w spotkaniu ze Spartą Rotterdam idealnie wyłożył piłkę partnerowi po tym jak biegnąc wzdłuż linii końcowej położył jednego z rywali.

Asystę w meczu 2. Bundesligi pomiędzy Fortuną Düsseldorf a 1.FC Heidenheim zaliczył także Michał Krabownik. Zarówno on jak i Dawid Kownacki rozegrali pełne 90 minut. Ten drugi jest najlepszym strzelcem Fortuny, ale tym razem zapisał się w protokole meczowym tylko żółtą kartką. Normalny dzień w biurze zaliczył na antypodach Oskar Zawada. Napastnik Wellington Phoenix strzelił swoją 12. bramkę w tym sezonie ligi australijskiej. Tym razem trafił w prestiżowym meczu z FC Sydney, zapewniając swojej drużynie wygraną. Był to jedyny gol w tym spotkaniu.

Kto z wyżej wymienionych znajdzie uznanie w oczach selekcjonera Santosa? O tym przekonamy się w najbliższy piątek (17 marca).

#RaportKadrowicza

Bramkarze:
Bartłomiej Drągowski (Spezia) – 90 minut w meczu z Interem (2:1)
Rafał Gikiewicz (Augsburg) – 90 minut w meczu z Bayernem Monachium (3:5)
Kamil Grabara (FC Kopenhaga) – 90 minut w meczu z Horsens (4:1)
Łukasz Skorupski (Bologna) – 90 minut i czyste konto w meczu z Lazio (0:0)
Wojciech Szczęsny (Juventus) – ławka rezerwowych w meczu z Sampdorią (4:2)

Obrońcy:
Jan Bednarek (Southampton) – 90 minut w meczu z Manchesterem United (0:0)
Bartosz Bereszyński (Napoli) – ławka rezerwowych w meczu z Atalantą (2:0)
Matty Cash (Aston Villa) – 80 minut w meczu z West Hamem (1:1)
Kamil Glik (Benevento) – poza składem w meczu z Como (0:0), kontuzja
Robert Gumny (Augsburg) – 45 minut w meczu z Bayernem Monachium (3:5)
Artur Jędrzejczyk (Legia) – 90 minut i czyste konto w meczu ze Stalą Mielec (0:0)
Jakub Kiwior (Arsenal) – poza kadrą na mecz z Fulham (3:0)
Arkadiusz Reca (Spezia) – 90 minut w meczu z Udinese (2:2)
Mateusz Wieteska (Clermont) – 90 minut w meczu z Lens (0:4)

Pomocnicy:
Krystian Bielik (Birmingham) – 32 minuty w meczu Roterham (2:0). Został zdjęty wskutek kontuzji
Przemysław Frankowski (Lens) – 90 minut w meczu z Clermont (4:0)
Kamil Grosicki (Pogoń) – 90 minut w meczu z Zagłębiem Lubin (1:0)
Jakub Kamiński (Wolfsburg) – 9 minut w meczu z Unionem Berlin (1:1)
Kacper Kozłowski (Viteese) – 71 minut i asysta w meczu ze Spartą Rotterdam (1:3)
Grzegorz Krychowiak (Al-Shabab) – 90 minut w meczu z Al-Feiha (3:2)
Michał Skóraś (Lech) – 51 minut w meczu z Piastem Gliwice (1:1)
Damian Szymański (AEK Ateny) – 65 minut w meczu z Olympiakosem (1:3)
Sebastian Szymański (Feyenoord) – 45 minut w meczu z FC Volendam (2:1)
Piotr Zieliński (Napoli) – 65 minut w meczu z Atalantą (2:0)
Nicola Zalewski (Roma) – 77 minut i gol w meczu z Sassuolo (3:4)
Szymon Żurkowski (Spezia) – 45 minut w meczu z Interem (2:1)

Napastnicy:
Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf) – 90 minut i żółta kartka w meczu z 1.FC Heidenheim (1:1)
Robert Lewandowski (Barcelona) – 90 minut w meczu z Athletikiem Bilbao (1:0)
Arkadiusz Milik (Juventus) – poza składem na mecz z Sampdorią (4:2), kontuzja
Krzysztof Piątek (Salernitana) – mecz z AC Milan w poniedziałek o 20:45 (Eleven Sports 1)
Karol Świderski (Charlotte) – 83 minuty w meczu z Atlantą United (0:3)
Oskar Zawada (Wellington Phoenix) – 90 minut i gol w meczu z FC Sydney (1:0)