PŚ w Ruce. Kogo stać na zwycięstwo w Kuusamo?

Po dwóch pierwszych konkursach Pucharu Świata zdecydowanym liderem klasyfikacji generalnej jest Dawid Kubacki. Polak nie dał żadnych szans rywalom podczas inauguracji sezonu w Wiśle. Jakie szanse ma na powtórzenie tego sukcesu w fińskim Kuusamo? I kto jest w stanie mu w tym zagrozić?

Przerwa pomiędzy inauguracyjnymi konkursami Pucharu Świata w Wiśle (5-6.11) a kolejnymi zawodami w Ruce (26-27.11) wyniosła aż trzy tygodnie. Co więcej, konkursy na fińskiej skoczni odbędą się rano, a nie w godzinach popołudniowych, jak to bywa zwykle. Przyczyną nietypowego harmonogramu PŚ na początku sezonu są piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze, z którymi FIS nie zamierza konkurować o widownię.

Głównym faworytem do zwycięstwa w Kuusamo bez wątpienia będzie Dawid Kubacki. Polak rewelacyjnie rozpoczął sezon 2022/23, zupełnie dominując oba rodzime konkursy. W sobotę w Wiśle drugi był Halvor Egner Granerud przed Stefanem Kraftem. Z kolei w niedzielę drugie miejsce zajął Anže Lanišek, a trzecie Marius Lindvik. Tuż za podium rywalizację zakończył Granerud. 

Można się spodziewać, że wszyscy wymienieni zawodnicy w Kuusamo ponownie obsadzą czołowe lokaty. A jak to widzą bukmacherzy? Eksperci z BetX stawiają na Kubackiego. To właśnie kurs na wygraną Polaka jest najmniej korzystny i wynosi 3,65. Znacznie więcej można zarobić na zwycięstwie: Lindvika (kurs 6,0), Graneruda (6,40), Krafta (8,0), Kobayashiego (8,0) czy Laniska (9,0). 

Wygrane Kamila Stocha lub Piotra Żyły zostały oszacowane odpowiednio na 18,0 i 25,0. Polacy zdecydowanie mogą zaskoczyć, tym bardziej że w pierwszym konkursie w Wiśle Żyła był piąty, a cztery lata temu Stoch otarł się w Finlandii o zwycięstwo. Zawodnik z trójki Kubacki-Żyła-Stoch zdecydowanie ma szanse na co najmniej miejsce na podium.

Czy Kubackiego stać na zwycięstwo w Kuusamo? Z pewnością, ale trzeba pamiętać, że nie dość, że dwa pierwsze konkursy PŚ odbywały się w Polsce, to jeszcze wyjątkowo zostały rozegrane na igelicie (choć na zmrożonym, lodowym rozbiegu), a przecież Polak triumfował również w Letniej GP. Czy na śniegu poradzi sobie równie dobrze?

Jeżeli chodzi o rys historyczny, w poprzednim sezonie Polacy w Kuusamo nie zachwycili. W pierwszym konkursie zwyciężył Ryōyū Kobayashi przed Anže Laniškiem i Markusem Eisenbichlerem. W drugim Słoweniec już triumfował, potwierdzając, że zdecydowanie lubi skocznię w Ruce. Drugi był Karl Geiger, a trzeci ponownie Eisenbichler. Ten ostatni  triumfował w Ruce jednak dwa sezony temu, a w drugim konkursie był drugi. Drugie zwycięstwo odniósł Granerud, a resztę podium uzupełnili Polacy. Dawid Kubacki był dwukrotnie trzeci, a Piotr Żyła w pierwszym konkursie wywalczył drugie miejsce.  „Wiewiór” zdecydowanie jest w stanie wskoczyć na podium również w tym roku.

Plan zawodów:

Sobota, 26.11.2022
7:30 – Kwalifikacje
9:00 – Konkurs

Niedziela, 27.11.2022
7:30 – Kwalifikacje
9:00 – Konkurs

Transmisje z zawodów w Kuusamo obejrzymy w TVN, Eurosporcie 1 i Eurosporcie Extra w Playerze.

Oferta Skok na Podium BetX:

✅ Postaw zakład za minimum 30 PLN z co najmniej trzema zdarzeniami wyłącznie z oferty skoków narciarskich w Ruce. Kibicuj naszym i zgarnij freebet 20 PLN* za każdego polskiego skoczka na podium! Szczegóły TUTAJ.

Fot. Wiki Commons, CC 4.0

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »