Skandaliczne zachowanie chorwackich kibiców

Chorwaci rozbili Kanadyjczyków 4:1, ale to nie czterokrotne wyciąganie piłki z bramki było najbardziej frustrujące dla Milana Borjana – kanadyjskiego bramkarza serbskiego pochodzenia. Aby uderzyć w piłkarza, chorwaccy kibice wywiesili na trybunach skandaliczny transparent nawiązujący do wojny na Bałkanach.

Rozpad Jugosławii w latach 90. wiązał się z działaniami wojennymi, które spustoszyły Bałkany. Konflikt (nie wchodząc w szczegóły) trawił Bośnię i Hercegowinę, Macedonię, Czarnogórę, Słowenię, Chorwację i Serbię. Wojna dotknęła również rodzinę urodzonego w 1987 roku Milana Borjana. Bramkarz reprezentacji Kanady urodził się w (wówczas serbskim) Kninie.

Na początku lat 90. Knin należał do Serbii i był w 86% zamieszkiwany przez etnicznych Serbów. W 1995 chorwackie wojsko w ramach kontrofensywy zajęło miasto i zmusiło kilkaset tysięcy Serbów do ucieczki w głąb kraju. Wśród nich znalazł się 8-letni wówczas Milan Borjan wraz ze swoją rodziną. W trzy dni walk zginęło 20 000 ludzi. Obecnie 80% mieszkańców Kninu to Chorwaci. Należy podkreślić, że wojna rozpoczęła się od agresji Serbii na Chorwację w 1991 roku.

W nawiązaniu do tej historii chorwaccy kibice przygotowali (dramatycznie głupi) transparent z napisem „Knin 95. Nikt nie ucieka tak, jak Borjan”, który wywiesili na trybunach. Na stadionie dało się również usłyszeć okrzyki, w których Chorwaci nazywali Borjana „faszystą”. Co więcej, roześmiani fani z uśmiechami na twarzy i bez najmniejszych oporów pozowali z żenującym transparentem przed stadionem.

 
 

– To udowadnia, jak prymitywni są to ludzie. Nie mam nic więcej do powiedzenia. Powinni pracować nad sobą, ponieważ najwyraźniej są bardzo sfrustrowani i przychodzą na stadion, by dać temu upust – skomentował po meczu sam Borjan, życząc jednocześnie powodzenia chorwackiej reprezentacji w turnieju. Zawodnik przyznał, że otrzymał również 2500 obraźliwych wiadomości od chorwackich kibiców w mediach społecznościowych.

W 2000 roku rodzina Borjana wyemigrowała za ocean do Winnipeg. To dlatego pochodzący z Serbii bramkarz od 2011 roku reprezentuje Kanadę. W czasie swojej kariery klubowej Borjan odwiedził m.in. Turcję, Bułgarię, a nawet Polskę – w 2017 roku na krótko trafił do Korony Kielce. Następnie dołączył do serbskiej Crveny Zvezdy Belgrad, z którą występował w Lidze Mistrzów.

CZYTAJ TEŻ >>> Iran domaga się wyrzucenia USA z mundialu

________________

https://superbet.pl/rejestracja?bonus=THESPORT

Podobają Ci się nasze teksty? Wesprzyj nas na BuyCoffee! To dzięki Wam treści na TheSport.pl nadal mogą być ogólnodostępne. Dziękujemy za regularne odwiedzanie naszego portalu!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fot. Twitter

Filip Skalski

Udostępnij

Translate »