Pływacy skarżą się na olimpijskie medale. Wyglądają jak „skóra krokodyla”

Sportowcy skarżą się na olimpijskie medale. Wyglądają jak „skóra krokodyla”

Francuscy pływacy narzekają na brązowe medale z Olimpiady. Organizatorzy Igrzysk w Paryżu chcą je wymienić. Gorszy stan krążków za trzecie miejsce może wynikać z użytych materiałów wykonania.

Echa Olimpiady w Paryżu wciąż donośnie niosą się po świecie. Wśród głosów zachwytu nad organizacją Igrzysk w zgodzie ze środowiskiem oraz znakomitych wynikach finansowych, pojawiają się także gorzkie słowa krytyki. 

Narzekanie dobiega od sportowców. Nie podoba im się to, jak wyglądają zdobyte medale na kilka miesięcy po zakończeniu czempionatu. Jakość wykonania krążków dobitnie krytykują sportowcy z Francji.

Pływakom z Francji nie podobają się medale olimpijskie

Jak donosi m.in. NBC News, na cztery miesiące po zakończeniu Olimpiady w Paryżu 2024 dwóch francuskich pływaków wyraziło konsternację dotyczącą stanu brązowych medali. Z kolei Times Of India dodaje, że nie są to jedyne skargi przesyłane do organizatorów.

Najgłośniejsze stały się słowa krytyki autorstwa Clementa Secchiego i Yohanna Ndoye-Brouarda. Panowie zdobyli brązowe krążki w męskiej sztafecie w formule 4×100 metrów stylem zmiennym.

Zdjęcia zużytych medali krążą po sieci

Brązowi Olimpijczycy udostępnili fotografie medali w swoich mediach społecznościowych. Clement Secchi określił zewnętrzną, pomarszczoną powłokę krążka „krokodylą skórą”. Natomiast Ndoye-Bouard humorystycznie stwierdził, że medal wygląda, jak z Olimpiady w Paryżu, ale z 1924 roku.

Warto zauważyć, że podobne problemy pojawiały się już wcześniej w historii. Organizatorzy zapewnili sportowców, że wymienią zużyte medale. W przypadku Francuzów uszkodzenia pojawiły się na cztery miesiące po zakończeniu Igrzysk. Jednak skateboardzista Nyjah Guston (USA) zauważył pogorszenie stanu krążka już na 10 dni po odebraniu lauru.

Z jakich materiałów wykonano medale olimpijskie?

Medale z Olimpiady w Paryżu 2024 zaprojektował jubiler Chaumet z Francji. W krążkach umieszczono kawałek żelaza z wieży Eiffla. Złote są zrobione ze srebra ze złoconym platerowaniem. Z kolei brązowe to stop miedzi, cynku i cyny.

Ze względu na fakt, że krążki za trzecie miejsce zrobiono z tańszych metali, to mogą one szybciej ulegać procesowi utleniania. Szczególnie kiedy są wystawione na bezpośrednie działanie powietrza i wilgoci.

Udostępnij

Translate »