Tak ma wyglądać ceremonia otwarcia IO 2024

Ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich w Paryżu 2024 ma być wyjątkowa – zakładając, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Po raz pierwszy w historii, Letnie Igrzyska Olimpijskie nie rozpoczną się na stadionie, lecz na rzece.

Igrzyska olimpijskie 2024 – ceremonia otwarcia

Koncepcja została ujawniona w grudniu 2021 roku, kiedy trzykrotny złoty medalista i szef komitetu organizacyjnego „Paris 2024”, Tony Estanguet, opisał, jak będzie wyglądać to wydarzenie: „Całe miasto zostało przekształcone w ogromny stadion olimpijski. Sekwana reprezentuje tor, a nabrzeża – trybuny dla widzów”.

To ambitne odejście od tradycji, które ma być największym w historii – uczestniczyć w nim będą setki tysięcy osób w stolicy Francji – ale także potencjalnie najbardziej niebezpiecznym, ponieważ organizatorzy i służby bezpieczeństwa mają za zadanie zapewnić, że ogromne widowisko na świeżym powietrzu, które obejrzy około 1,5 miliarda ludzi na całym świecie, odbędzie się bez przeszkód.

Kiedy odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk w Paryżu?

Ceremonia rozpocznie się o godzinie 19:30 w Paryżu, 26 lipca i ma trwać ponad trzy godziny.

„Przy naturalnym świetle zachodzącego słońca, wydarzenie będzie jeszcze bardziej wspaniałe, z prawdziwie poetyckim wymiarem, zapraszając zarówno sportowców, jak i publiczność do docenienia naturalnego piękna Miasta Światła” – powiedział Estanguet w marcu, ogłaszając oficjalną wieczorną godzinę rozpoczęcia.

Ceremonia otwarcia – gdzie się odbędzie?

Prawie 100 łodzi będzie paradować na 6-kilometrowym odcinku Sekwany, płynąc ze wschodu na zachód przez Paryż i mijając ikoniczne miejsca miasta: mosty, zabytki (Notre-Dame i Luwr) oraz strefy olimpijskie (w tym Grand Palais).

Trasa zakończy się w pobliżu Wieży Eiffla na Trocadéro, gdzie odbędą się finał ceremonii i oficjalne otwarcie zawodów, w tym występ Emmanuela Macrona.

Kto wystąpi na ceremonii otwarcia?

Impreza jest owiana dużą tajemnicą. Głównymi uczestnikami będą oczywiście sportowcy. 10 500 z nich zasiądzie do statków, tworząc ogromną flotę okrętów. Sportowcy pochodzą z 206 krajów z całego świata.

„Wyobraźcie sobie wszystkich stojących na zewnątrz, na mostach, kibicujących ludziom. Myślę, że to będzie jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza ceremonia otwarcia” – mówił Usain Bolt w marcu podczas oficjalnej próby.

Dyrektorem artystycznym ceremonii jest aktor teatralny i reżyser Thomas Jolly, który zobowiązał się do ukazania wieloaspektowych kultur Francji. „Francja to Edith Piaf, to także opera, to rap, to cała gama stylów muzycznych. Idea nie polega na projekcji stałej tożsamości” – mówił 42-latek AFP w styczniu.

Jeśli chodzi o występy, wiele pozostaje na razie tajemnicą, ale w ceremoniach otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich ma wziąć udział łącznie 3 tys. artystów, w tym 400 tancerzy prowadzonych przez uznaną choreografkę Maud Le Pladec.

Cały Paryż będzie śledził ceremonię

Przeprowadzając ceremonię otwarcia na Sekwanie, organizatorzy IO 2024 w Paryżu chcieli uczynić ją dostępną dla szerszej publiczności niż zazwyczaj mogłaby uczestniczyć na stadionie. Chcieli także, aby była to pierwsza ceremonia otwarcia, która oferuje darmowy dostęp dla wielu widzów.

Ostatecznie, chociaż całkowita widownia będzie mniejsza niż planowane pierwotnie 600 tys. osób, nadal będzie około 104 tys. widzów płacących za wstęp i lepsze miejsca widokowe. Bilety kosztują od 90 do 2 700 euro! Władze miasta rozdają 222 tys. darmowych biletów na oglądanie ceremonii z górnych brzegów.

„80 gigantycznych ekranów” i głośniki zostaną również umieszczone w całym mieście, aby umożliwić ludziom radość z magicznej atmosfery tego widowiska, odbijającego się echem w całej stolicy Francji” – dodają organizatorzy.

Oczekuje się, że około 1,5 miliarda ludzi będzie także oglądać ceremonię na całym świecie.

Co może pójść nie tak?

Organizacja pierwszej ceremonii otwarcia poza stadionem przyniosła zupełnie nowy zestaw wyzwań, które mogą zniweczyć wydarzenie. Próba zaplanowana na 24 czerwca musiała zostać odwołana z powodu silnych prądów na Sekwanie, a obawy dotyczące jakości wody w rzece utrzymywały się również w okresie poprzedzającym igrzyska.

Pisaliśmy o tym tutaj: Francuzi sprzątają Sekwanę przed IO. Jest źle, a planu B nie ma

Organizatorzy muszą również zmagać się z nieprzewidywalnym wiatrem i pogodą, a także bezpieczeństwem na mostach, na których występowali będą artyści.

Najbardziej jednak znaczące są obawy dotyczące bezpieczeństwa w kontekście odrodzenia się ataków grup ekstremistycznych islamistów w całej Europie. W maju francuska policja aresztowała 18-latka, który rzekomo planował dżihadystyczny atak na mecze piłkarskie w ramach IO.

Wszystkie lotniska i przestrzeń powietrzna w promieniu 90 mil wokół Paryża będą zamknięte w czasie ceremonii, w obliczu obaw władz, że otwarte miejsce może narażać uczestników i widzów – w tym oczekiwane 120 głów państw, suwerenów i szefów rządów – na ataki dronów i snajperów.

prócz zmniejszenia całkowitej liczby widzów i dostosowania polityki darmowych biletów do formy zaproszeń zamiast otwartej rejestracji, zostanie również rozmieszczona 45-tysięczne siły mundurowe – w tym ponad 2 000 zagranicznych policjantów – wokół stolicy Francji.

Dyrektor wykonawczy Igrzysk Olimpijskich Christophe Dubi powiedział w marcu, że w zależności od charakteru zagrożenia, ceremonia otwarcia może zostać dalej dostosowana, ale odrzucił możliwość zmiany miejsca na ostatnią chwilę na bardziej tradycyjne, takie jak Stade de France. „Nie można planować planu B. Jest to zbyt duże, zbyt skomplikowane artystycznie, aby rozważać plan B w innym miejscu. Plan B to redukcja, dostosowanie, ale to jest to miejsce” – powiedział Dubi w Sky News.

Jednak według Macrona w kwietniu istnieją plany awaryjne na wypadek, gdyby coś poszło nie tak, takie jak ograniczenie ceremonii tylko do Trocadéro lub przeniesienie jej na Stade. „Jest plan B i plan C” – zapewnia prezydent Francji.

FOT: Olympics / Facebook

Udostępnij

Translate »