Tenisowy savoir-vivre: jak się zachować na korcie?

Tenis od zawsze uważany był za jedną z najbardziej eleganckich oraz elitarnych dyscyplin sportowych. W związku z tym kibiców uczęszczających na jego mecze obowiązuje specjalna etykieta, do której powinni się stosować. Niestety, od paru lat poziom kultury na trybunach drastycznie spada, co można zaobserwować np. podczas tegorocznego US Open. Do jakich zasad powinien stosować się każdy kibic oglądający mecz na żywo?

Skandal na US Open

Podczas pojedynku pomiędzy Anett Kontaveit a Sereną Williams doszło do skandalicznej sytuacji. Amerykańska publiczność wielokrotnie przeszkadzała estońskiej zawodniczce – w trakcie podań Kontaveit słychać było głośne gwizdy, a każdy popełniony przez nią błąd nagradzany był drwiącymi brawami. Estonka finalnie przegrała po ponad dwugodzinnej batalii. Na konferencję pomeczową przyszła wyraźnie podłamana a dziennikarzom odpowiedziała następująco: „Nie wstydzę się tego, że przegrałam z Sereną. Bardzo trudno było mi poradzić sobie z kibicami”.

 

Takie sytuacje zdecydowanie nie powinny mieć miejsca. Jak zatem jako kibice powinniśmy zachowywać się podczas meczów tenisa i jakich zachowań absolutnie musimy się w ich trakcie wystrzegać?

Tenisowy savoir-vivre

Cisza podczas trwania wymiany 

Podczas rozgrywania punktu nie należy rozmawiać ani wydawać żadnych dźwięków. Okrzyki dopingujące zawodników mogą wydawać się pomocne, lecz najczęściej tylko ich rozpraszają. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do powtórzenia punktu. 

Przemieszczanie się podczas meczu

Przemieszczanie się w trakcie spotkania dozwolone jest tylko i wyłącznie podczas przerwy pomiędzy setami lub podczas zmiany stron przez zawodników. Te drugie trwają tylko 90 sekund, więc należy się spieszyć. Jeżeli się spóźnisz, możesz zostać niewpuszczony na kort, aż do czasu następnej zmiany. 

Telefony oraz robienie zdjęć 

Fotografowanie oraz kręcenie filmów jest jak najbardziej akceptowalne, ale jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać. Po pierwsze, upewnij się, że twój telefon znajduję się w trybie cichym. Dzwonek telefonu może przeszkodzić graczom, a tobie zapewnić upomnienie przez sędziego. Po drugie, nigdy nie korzystaj z lampy błyskowej. Używanie jej to szybka droga do bycia wyrzuconym z meczu. 

Dopingowanie zawodników 

Chociaż powinieneś zachować ciszę podczas gry, nie ma absolutnie nic złego w dopingowaniu zawodnika, któremu kibicujesz. Oczywiście należy robić to dopiero po zakończeniu punktu. Sporną kwestią jest klaskanie po niewymuszonym błędzie rywala. Część środowiska tenisowego uważa, że okazywanie radości z powodu nieudanego zagranie oponenta jest nie na miejscu. 

Wyśmiewanie oraz szydzenie 

W wielu sportach, jak na przykład piłka nożna, obraźliwe przyśpiewki, czy wyszydzające zawodników okrzyki są na porządku dziennym. Jednakże w tenisie nie jest to akceptowalne zachowanie i może skutkować upomnieniem bądź wyrzuceniem z kortu.  

Zabieranie pamiątek z kortu 

Czasami podczas trwania wymiany zdarzy się, że zawodnik uderzy piłkę za mocno, przez co wyląduje ona na trybunach. Jeżeli to się stanie, to osoba, która złapała piłkę, powinna natychmiast odrzucić ją na kort. Niestety, niektórzy kibice traktują je jako darmowe pamiątki i zachowują dla siebie. 

Autor Tymoteusz Szaynok

Udostępnij

Translate »