W piątek startują mistrzostwa Europy w lekkoatletyce

Od piątku na rzymskim Stadio Olimpico blisko stuosobowa reprezentacja biało-czerwonych będzie walczyć o najwyższe cele podczas 26. edycji lekkoatletycznych mistrzostw Europy. – Bardzo chcę mieć w swojej kolekcji medal z tej imprezy – zapowiada sprinterka Ewa Swoboda.

Swoboda, która udanie rozpoczęła starty w tym sezonie od uzyskania czasu 11.05 na mityngu cyklu Continental Tour Gold w Ostrawie ma w pełni sprecyzowany cel na występ w rzymskich mistrzostwach Europy. – Chciałbym bardzo mieć medal, nieważne jaki, w swojej kolekcji. To będzie pierwszy seniorski medal na stadionie w mojej karierze – precyzuje cele na start w Rzymie szybkobiegaczka Ewa Swoboda. Polka do rywalizacji, z racji legitymowania się czwartym wynikiem w europejskich tabelach, przystąpi od półfinałów. Biegi te zaplanowano na niedzielę, 9 czerwca.

Czołowy polski 400-metrowiec Kajetan Duszyński podkreśla, że bardzo ważny z jego punktu widzenia będzie w Rzymie start w sztafecie. – Nastawiam się przede wszystkim na bieg w sztafecie męskiej 4×400 metrów. Oczywiście chcemy najlepiej wypaść w biegach rozstawnych, ale to nie jest nasza najważniejsza impreza w tym sezonie – przyznaje mistrz olimpijski w sztafecie mieszanej Kajetan Duszyński.

Jak przyznaje wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki odpowiedzialny za sprawy szkoleniowe Tadeusz Osik, który w Rzymie pełni rolę kierownika reprezentacji, start w mistrzostwach Europy jest bardzo istotny w kontekście sierpniowych igrzysk olimpijskich. – Wiele osób może tutaj poprawić swoją pozycję w rankingu olimpijskim. Do zdobycia są wartościowe punkty, ale zawodnicy mogą przecież też postarać się tutaj o minima – podkreśla wiceprezes Tadeusz Osik. Generalnym sponsorem reprezentacji jest Grupa ORLEN.

Rzymskie mistrzostwa są przez World Athletics zaszeregowane w kategorii GL, co oznacza, iż – jak wspomniał Tadeusz Osik – do zdobycia jest dużo punktów rankingowych. – Z jednej strony mistrzostwa Europy mają wysoką kategorię rankingową. To niezaprzeczalny fakt. Natomiast patrząc z drugiej strony, to jednak w Rzymie wystartuje bardzo dużo świetnych zawodników. Punkty zdobywa pierwsza dwunastka, to oczywiście też szansa dla wielu biało-czerwonych. Nie mniej trzeba będzie się solidnie napracować, ale cel jest tego warty – zauważa statystyk lekkoatletyczny Tomasz Spodenkiewicz.

26. Mistrzostwa Europy będą rozgrywane w Rzymie od 7 do 12 czerwca. W stolicy Włoch wystartuje 96-osobowa reprezentacja Polski. Transmisje z wydarzenia przeprowadzi Telewizja Polska.  

Udostępnij

Translate »