W poszukiwaniu nowego Hurkacza i nowej Igi. Pierwszy taki projekt w Polsce
Czy Dolny Śląsk doczeka się kolejnego Huberta Hurkacza, a może nawet Igi Świątek? Samorząd województwa dolnośląskiego ogłosił rekordowy budżet na sport na 2025 rok, wynoszący 100 milionów złotych. Dodatkowo, region planuje uruchomić nowatorski w skali kraju projekt budowy parków do gry w tenisa i padla. Ambasador programu, Hubert Hurkacz, ma pomóc w promocji inicjatywy.
Dolny Śląsk stawia na sport w 2025 roku: 100 milionów złotych i innowacyjne projekty
„W 2025 roku chcemy jako samorząd województwa wydać na sport 100 milionów złotych. To rekordowa kwota, która pozwoli nam nie tylko poprawić bazę sportową, ale także uruchomić bardzo ciekawy projekt budowy boisk do tenisa i padla. Planujemy przeznaczyć na to 5 milionów złotych we współpracy z gminami i powiatami Dolnego Śląska” – zapowiedział Wojciech Bochnak, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Samorząd chce wykorzystać sukcesy, jakie osiągają dolnośląscy sportowcy, w tym Hubert Hurkacz, by zainspirować młodsze pokolenia. Padel, sport niezwykle popularny na południu Europy, ma szansę stać się nową alternatywą nie tylko dla zawodowych sportowców, ale przede wszystkim dla amatorów i osób dbających o zdrowy styl życia.
„To sport, który łączy aktywność fizyczną z zabawą. Chcemy, żeby boiska do padla stały się przestrzenią dla całych rodzin i środowisk lokalnych” – podkreślają organizatorzy projektu.
Dolnośląska dominacja w biathlonie i saneczkarstwie
Dolny Śląsk może pochwalić się sukcesami w wielu dyscyplinach, w tym w biathlonie oraz saneczkarstwie. Mimo braku nowoczesnego toru saneczkowego w Polsce dolnośląscy sportowcy odnoszą sukcesy na arenie międzynarodowej.
„Niestety, ciągle czekamy na sztuczny tor plastikowy w Karpaczu. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli rozgrywać mistrzostwa Polski na Dolnym Śląsku, a nie na Łotwie” – przyznają przedstawiciele dolnośląskiego sportu.
Dzięki nowym inwestycjom w infrastrukturę sportową region staje się liderem w sporcie kwalifikowanym dzieci i młodzieży. Ważną rolę odgrywa tu Dolnośląska Federacja Sportu, zrzeszająca 50 okręgowych związków sportowych, a co za tym idzie, wspierająca rozwój ponad 50 dyscyplin.
Nagrody dla sportowców i nowoczesna infrastruktura
Podczas konferencji zorganizowanej w hali KGHM Ślęza Arena, wręczono nagrody dla 81 sportowców z dyscyplin olimpijskich i nieolimpijskich. Obiekt, który powstał dzięki współpracy samorządu województwa dolnośląskiego oraz gminy Wrocław, stał się miejscem treningów oraz zawodów na każdym poziomie zaawansowania.
„To inwestycja w 100% trafiona. Nasz obiekt żyje każdego dnia od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych. Dzięki niemu sportowcy mogą spokojnie planować treningi, bez problemu z dostępem do przestrzeni” – podkreślają przedstawiciele klubu sportowego.
Inwestycja w zdrowie mieszkańców
Lucyna Kornobys, wielokrotna medalistka igrzysk paralimpijskich, zaznacza, że każda inwestycja w sport to inwestycja w zdrowie mieszkańców.
„Dobra infrastruktura pozwala sportowcom skupić się na treningach, a mieszkańcom daje możliwość aktywnego spędzania czasu. Dolny Śląsk się rozwija i dzięki temu mamy coraz więcej nowoczesnych obiektów, przystosowanych również dla osób z niepełnosprawnościami” – dodaje.
Budżet na sport w wysokości 100 milionów złotych oraz innowacyjne projekty, takie jak budowa parków do gry w tenisa i padla, pokazują, że Dolny Śląsk stawia na rozwój sportu na każdym poziomie – od amatorskiego po wyczynowy. Wspólnym celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz wychowanie kolejnych sportowych mistrzów.