Wracają skoki narciarskie! Co wiedzieć przed startem PŚ?

W weekend 5-6 listopada rusza 44. Puchar Świata w skokach narciarskich. Najlepsi skoczkowie świata po raz piąty w historii rozpoczną sezon od konkursów w Wiśle, ale po raz pierwszy odbędą się one tak wcześnie. Kiedy zostaną rozegrane pozostałe konkursy w Polsce? Jak wygląda cały kalendarz na sezon 2022/23? Jakich skoczków wystawi Polska? I kto jest tegorocznym faworytem do zdobycia Kryształowej Kuli? 

Kalendarz

Dwa pierwsze konkursy PŚ odbędą się w Wiśle. Z Kalendarza wypadły zawody rozgrywane w Rosji, które w ubiegłym sezonie otwierały cały cykl. Rywalizacja w Zakopanem odbędzie się w weekend 14-15 stycznia. Sezon potrwa aż do kwietnia i tradycyjnie zakończy się konkursami w słoweńskiej Planicy (1-2.04)

Ogółem terminarz obejmuje 39 konkursów, w tym 32 indywidualne, 5 drużynowych. 2 drużyn mieszanych i 2 rywalizacje duetów – co stanowi nowość. 

Od 21 lutego do 5 marca w Planicy będą rozgrywane mistrzostwa świata.

4 listopada rywalizację w Pucharze Świata rozpoczną również kobiety. Co ciekawe, zawody w Wiśle będą nie tylko debiutem dla kobiecych konkursów PŚ w naszym kraju, ale również dla Sary Tajner – córki Tomisława, a wnuczki Apoloniusza Tajnera, z którą wywiad można przeczytać TUTAJ.

 
Nowości

Sezon 2022/23 ma być na swój sposób przełomowy. Pierwszą nowością będzie wspomniana rywalizacja duetów, czyli po prostu konkursy par zamiast tradycyjnych czteroosobowych drużyn (których również nie zabraknie). Co istotne, konkursy duetów będą składały się z trzech serii.

Druga rewolucja to start sezonu na igelicie – inauguracja sezonu w Wiśle będzie przypominać zawody Letniej GP. Powody organizacji zawodów na zielonych matach są dwa: chęć uniknięcia kolizji z mundialem w Katarze oraz oszczędności, wynikające z braku potrzeby produkcji sztucznego śniegu.

CZYTAJ TEŻ >>> Jak zmiany klimatu wpływają na sport?

 
Polacy

PZN na zawody organizowane w Polsce może wystawić aż trzynastoosobową kadrę, składającą się również  grupy krajowej. Do rywalizacji w Wiśle przystąpią Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, Stefan Hula, Kacper Juroszek, Klemens Murańka, Jan Habdas, Maciej Kot, Tomasz Pilch oraz Andrzej Stękała.

Faworyci

W ubiegłym sezonie po Kryształową Kulę sięgnął Ryoyu Kobayashi, który również w tym roku jest jednym z faworytów do jej zdobycia. Do ich grona zalicza się także Dawid Kubacki, który triumfował w Letniej Grand Prix, a w ubiegłym sezonie wywalczyć brąz igrzysk olimpijskich. Oprócz tej dwójki największe szanse na wygraną mają Marius Lindvik i Karl Geiger, którzy w ubiegłym sezonie uzupełnili podium klasyfikacji generalnej, a do tego Stefan Kraft i Halvor Egner Granerud. Nieco mniejsze szanse bukmacherzy przyznają Anze Laniskowi, Markusowi Eisenbichlerowi oraz Kamilowi Stochowi.

Gdzie oglądać?

Zawody Pucharu Świata będzie można oglądać na antenach TVN, Eurosportu oraz online w Playerze. Konkursy w Polsce będą również transmitowane w TVP oraz TVP Sport.

ZOBACZ TEŻ >>> Co i gdzie oglądać? Sportowy plan weekendu (4-6.11)

Fot. Damian Filipowski

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Filip Skalski

Udostępnij

Translate »