sportowcy w wyborach samorządowych

Ze sportu do samorządu. Oni kandydują w swoim regionie

Piłkarze, prezesi klubów, siatkarze, lekkoatleci, a nawet pięściarze. Kto ze świata sportu chce wystartować w wyborach samorządowych i odnieść kolejny sukces w 2024 roku? Część z nich ubiega się nawet o prezydenturę wojewódzkich miast. Zobacz!

Szczypiornista przetarł szlak

Jednym z najbardziej znanych sportowców, którzy wybrali politykę po odniesieniu sukcesów w sporcie, był Bogdan Wenta. Jego epizod trwa już dekadę. W lutym 2014 roku został kandydatem Platformy Obywatelskiej w wyborach do Europarlamentu. W 2016 roku postawił na politykę lokalną, zakładając „Projekt Świętokrzyskie”, z którego dwa lata później startował w wyborach samorządowych.

Wenta zdobył ponad 32 tys. głosów i dostał się do drugiej tury. Pokonał w niej Wojciecha Lubawskiego i z wynikiem 61,3 proc. głosów został prezydentem Kielc.

Mistrz świata i prezes klubu ekstraklasy chcą być prezydentami

Bogdan Wenta nie kandyduje już na urząd prezydenta, ale jego śladem poszedł m.in. Marcin Możdżonek. Znany siatkarz, mistrz Europy z 2009 roku i świata z 2014 roku ubiega się o fotel prezydenta Olsztyna.

Możdżonek zapowiedział powołanie „menedżera Starego Miasta”, powrót do tej dzielnicy bezpłatnych imprez dla mieszkańców i lepsze skomunikowanie starówki z innymi dzielnicami.

– Menedżer byłby łącznikiem między urzędnikami i przedsiębiorcami a mieszkańcami miasta. Powinien opracować program bezpłatnych imprez i wydarzeń kulturalnych, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jeśli mamy w mieście odpłatne festiwale typu „Green Festiwal”, to na Starym Mieście powinny się odbywać jego bezpłatne elementy – mówił Możdżonek.

Z kolei w Radomiu kandydatem na prezydenta jest nieco mniej popularny Robert Prygiel. Był klubowym mistrzem Polski. Ten kandydat skupił się na opiece zdrowotnej, stanem dróg i podstawowej pomocy dla przedsiębiorców.

O prezydenturę w Lubinie ubiega się z kolei Michał Kielan, prezes KGHM Zagłębia Lubin. Wprawdzie on przyszedł do piłki właśnie z polityki (był radnym PiS-u), ale teraz, po zmianie władzy w Polsce, chce powrócić do samorządu. Ma szansę być pierwszym od niepamiętnych czasów prezydentem Lubina, który postawi na dobrą współpracę z największym klubem piłkarskim w mieście. Dosłownie kilkadziesiąt godzin temu został odwołany z funkcji prezesa Zagłębia i pełną parą rozpoczął kampanię.

Krzysztof Ignaczak natomiast chętnie kandyduje na radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Piłkarze wstąpią do rad miast i sejmików

Ogromnym doświadczeniem, zarówno w futbolu, jak i w polityce, ma Marek Citko. Były reprezentant Polski był kiedyś kandydatem do sejmiku wojewódzkiego na Podlasiu. Został radnym z ramienia PiS, zdobywając 4090 głosów. Wokół jego mandatu powstała niegdyś afera związana z jego miejscem zamieszkania. Mówiono nawet o wygaszeniu mandatu. Nie pomogła mu też współpraca z Jakubem Meresińskim, więc w 2018 roku nie otrzymał reelekcji. Teraz chce po raz kolejny spróbować i również startuje z list PiS.

Pierwszy raz na listach wyborczych znalazł się Andrzej Padewski, jeden z tzw. Baronów PZPN. Prezes Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej kandyduje do sejmiku wojewódzkiego na Dolnym Śląsku. Wprawdzie startuje z 10. miejsca na liście Trzeciej Drogi, ale absolutnie nie czuje się „wypełniaczem” list. Bardzo mocno ruszył z kampanią, jeździ po całym regionie i spotyka się ze środowiskiem sportowym, które dobrze go zna. Znany jest z tego, że raczej nie lubi przesiadywać w biurze. Padewski spotyka się z ludźmi, działaczami, samorządowcami i od lat im pomaga. W czasach prezesury Zbigniewa Bońka był jego prawą ręką.

O reelekcję ubiega się także Rafał Grzyb, były piłkarz i trener Jagiellonii Białystok. Pomocnik jest radnym od 2018 roku, a teraz jest 5. na liście KO.

Wracamy do Kielc, gdzie Jacek Kiełb ubiega się o mandat radnego z ramienia KWW Suchański Bezpartyjni Koalicja dla Kielc.

Inny były lechita, Radosław Majewski, jest „jedynką” na liście Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. Ubiega się o mandat do Rady Miasta Pruszkowa.

Kto jeszcze próbuje sił w polityce?
  • Małgorzata Hołub-Kowalik, mistrzyni olimpijska z 2021 roku w lekkoatletycznej sztafecie mieszanej 4×400 metrów, startuje do Sejmiku Zachodniopomorskiego. Z kolei Tadeusz Michalik, brązowy medalista z Tokio, ubiega się o mandat radnego gminy Czerwonak w woj. wielkopolskim.
  • Samorządową karierę chce zrobić też ekspert Eurosportu, który jakiś czas temu odpuścił starty w zawodach narciarskicj – Jakub Kot. Został „jedynką” KWW Dla Podhala do Rady Miasta Zakopane.
  • Arkadiusz Onyszko – Rada Miasta Lublina (PiS)
  • Marcus da Silva – Rada Miasta Gdyni (KO)
  • Maciej Bartoszek – Rada Powiatu Aleksandrowskiego (Niezależni dla Powiatu Aleksandrowskiego)
  • Jacek Klimek (prezes Stali Mielec) – Prezydent Mielca (Komitet Wyborczy Wyborców Jacek Klimek)
  • Michał Żeromiński (boks) – Rada Miasta Radomia
  • Mateusz Głuch (MMA) – Rada Miasta Radomia

FOT: plakaty wyborcze kandydatów

Udostępnij

Translate »