Co za odkrycie! Te sporty zapewniają długowieczność?

Badania z lat 2018 i 2022 wykazały, że sportowcy-amatorzy, którzy regularnie grali w sporty rakietowe (takie jak tenis, badminton i padel), mieli dłuższą oczekiwaną długość życia niż ci, którzy uprawiali inne aktywności, takie jak bieganie, jazda na rowerze i pływanie. Dlaczego? Eksperci wyjaśniają.

Czy ten sport pomaga żyć dłużej?

Naukowcy z Copenhagen City Heart Society potwierdzili, że chwycenie za rakietę może być jednym z najlepszych decyzji, jakie możemy podjąć dla swojego zdrowia. Swoje wnioski opierają na dwóch badaniach, obejmujących prawie 90 tys. osób.

Pierwsze z badań pochodzi z British Journal of Sports Medicine, które sprawdziło związek między sześcioma rodzajami ćwiczeń (sporty rakietowe, pływanie, aerobik, jazda na rowerze, bieganie, piłka nożna) a ryzykiem przedwczesnej śmierci. Badaniem objęto ponad 80 tys. osób w wieku od 30 do 98 lat.

Badanie – które trwało 9 lat – wykazało, że osoby, które regularnie uprawiały sporty rakietowe, były o 47 procent mniej narażone na śmierć (prawie o 20 punktów procentowych lepiej niż pływanie, które zajęło drugie miejsce z 28-procentowym niższym ryzykiem śmierci).

Niedawna analiza Copenhagen City Heart Society ponad 8000 osób na przestrzeni 25 lat wykazała, że badminton dodaje średnio 6,2 roku do życia w porównaniu z osobą nieaktywną fizycznie, a tenis – prawie dekadę, bo aż 9,7 roku. Było to znacznie więcej niż korzyści długowieczności wynikające z innych zdrowych sportów, takich jak piłka nożna (4,7 roku), jazda na rowerze (3,7 roku), pływanie (3,4 roku), bieganie (3,2 roku) i chodzenie na siłownię (1,5 roku).

Dlaczego sporty rakietowe są najlepsze dla naszego zdrowia?

Angażują całe ciało – Gra w sporty rakietowe wymaga zaangażowania mięśni całego ciała do wykonywania wielu równoczesnych działań, takich jak sprinty i wykroki, aby uderzyć piłkę. Angażują wiele grup mięśniowych, wzmacniając ogólną siłę mięśni, elastyczność i koordynację. Sprinty, wykroki i zamachy poprawiają za to takie elementy, jak stabilność rdzenia i zwinność. Joel Totoro, dyrektor nauki o sporcie w Thorne, dodał, że to również świetny sposób na wzmocnienie zarówno górnej części ciała, jak i nóg, a także poprawę równowagi, refleksu i ogólnej mobilności.

Mało inwazyjne, dla osób w każdym wieku – Sporty rakietowe są stosunkowo mało inwazyjne, co sprawia, że są odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych i zmniejszają ryzyko urazów, jednocześnie zapewniając intensywny trening. W przeciwieństwie do intensywnych ćwiczeń o wysokim wpływie, ćwiczenia o niskim wpływie pozwalają na większą uwagę na formę i nie prowadzą do zużycia stawów. Na podstawie dowodów z badania z 2020 roku, ciągła umiarkowana aktywność utrzymuje zdrowie sercowo-naczyniowe i poprawia oczekiwaną długość życia. Badanie JAMA Network Open z 2022 roku doszło do podobnego wniosku: Osoby, które zgłaszały bardzo wysoki poziom uczestnictwa w intensywniejszych aktywnościach (tj. bieganie, pływanie i ćwiczenia aerobowe), miały nieco wyższe ryzyko śmiertelności.

Utrzymują ostrość umysłu – W sportach rakietowych równie ważna, co sprawność fizyczna, jest też strategia. Podejmowanie szybkich decyzji, obliczanie trajektorii piłki i dostosowywanie się do ruchów przeciwnika utrzymują umysł w dobrej formie i sprawności. Regularne ćwiczenia umysłowe są powiązane z niższym ryzykiem spadku funkcji poznawczych i chorób takich, jak Alzheimer.

Redukcja stresu, integracja społeczna – Nie można grać w sporty rakietowe w pojedynkę (ktoś musi odbić piłkę), a zazwyczaj odbywają się one w ramach spotkań towarzyskich, co przynosi dodatkowe korzyści. Naukowcy z badania Mayo Clinic Proceedings z 2018 roku doszli do wniosku, że sporty, które obejmują więcej interakcji społecznych, były związane z największą długowiecznością. Szybkie tempo sportów rakietowych może działać jak naturalny środek łagodzący stres. Endorfiny, uwalniane podczas ćwiczeń, wyzwalają dobre samopoczucie, a skupienie potrzebne do śledzenia piłki i przewidywania ruchów przeciwnika może tymczasowo odciągnąć umysł od codziennych stresujących czynników.

FOT: Unsplash

Udostępnij

Translate »