Treningi z wykorzystaniem odważników kulowych – kettlebells – praktykowane są od XIX wieku, a ich skuteczność doceniają amatorzy, zawodowi sportowcy, a nawet wojskowe jednostki specjalne. Poprzez zastosowanie odpowiednio zaprogramowanego treningu, jesteśmy w stanie osiągnąć zadziwiające rezultaty, zarówno jeśli chodzi o poprawę sylwetki jak i ogólny stan zdrowia.
Szeroka gama ćwiczeń z odważnikami kulowymi pozwala na trening całego ciała w sposób bardzo efektywny i funkcjonalny, stymuluje wzrost masy mięśniowej i redukcję tkanki tłuszczowej. Trening z kettlebells to również idealny sposób na kształtowanie wszystkich zdolności motorycznych, a przede wszystkim siły i wytrzymałości mięśniowej oraz na poprawę globalnej gibkości mięśni, a także mobilności i stabilności w strukturach stawowych.
Aby jednak wykonywać wszystkie ćwiczenia w sposób bezpieczny i efektywny, należy trenować zgodnie ze sztuką – stosując poprawną technikę, której niezwykle istotnym elementem w przypadku treningu z odważnikami jest chwyt. Oto rodzaje chwytów, których eksperci z Elite Health Institute nauczają w ramach szkoleń Kettlebells For Health:
Standard grip (rack grip)
Standardowy głęboki chwyt, podstawowy sposób trzymania kettla, stosowany u początkujących i średniozaawansowanych.
Bottoms up grip
Jak nazwa wskazuje, trzymamy odważnik „do góry dnem”, chwyt bardzo pomocny w nauce techniki, dużo bardziej wymagający niż standardowy chwyt.
Pinky toe grip
Odważnik ułożony skośnie i głęboko, oparty na kłębiku palca małego oraz kłąbie kciuka. Chwyt pozwalający na zablokowanie odważnika na przedramieniu i umożliwiający większe rozluźnienie mięśni przedramienia.
Stacked grip
Chwyt dla zaawansowanych, oraz ludzi z odpowiednio dużymi dłońmi, bardzo wymagający.
Weiters grip
Chwyt „na kelnera”, dla średnio i bardzo zaawansowanych, rozciąga zginacze nadgarstka, pomagający w „own the arc” z kettlebell.
False Grip
Chwyt głównie pomocniczy do ciężkich zarzutów, jednak znakomicie sprawdza się w pracy z dużymi kulami.
Aby dowiedzieć się więcej o treningu z wykorzystaniem kettlebells, warto wziąć udział w szkoleniach Kettlebells For Health:
– KFH1 „Koncepcja treningu medycznego”
– KFH2 „Programowanie treningu medycznego”
Na szkoleniach poznacie historię odważników, teorię stojącą za ćwiczeniami oraz doświadczycie treningów z kettlami na własnej skórze, w ramach zajęć praktycznych. Zapraszamy zarówno amatorów, jak i zawodowych sportowców, trenerów oraz fizjoterapeutów. Wszystkie informacje o szkoleniach KFH i zapisy znajdziecie na stronie www.kettlebellsforhealth.pl.
Przemysław Kubiak
FOT. Pexels