pexels-andrea-piacquadio-868483

Czym jest tabata?

Tabatą nazywamy stosunkowo krótki, ale bardzo intensywny rodzaj treningu interwałowego, który angażuje wszystkie partie ciała. Tabata wpływa na przyspieszenie metabolizmu, a więc również i na spalanie tkanki tłuszczowej oraz na poprawienie wydolności krążeniowo-oddechowej, a także na wzrost siły.

Tabata zaliczana jest do grupy treningów metabolicznych i polega na wykonywaniu serii intensywnych ćwiczeń aerobowych, przeplatanych krótkimi fazami odpoczynku. Charakterystyczna dla tego rodzaju treningu jest wysoka konsumpcja tlenu, która skutecznie wpływa na podwyższony poziom spalania tkanki tłuszczowej. Proces ten zachodzi nie tylko podczas ćwiczeń, ale również jeszcze wiele godzin po zakończeniu treningu.

Co ciekawe, klasyczna tabata trwa zaledwie cztery minuty i polega na serii 20-sekundowych ćwiczeń wykonywanych na 100% własnych możliwości, przeplatanych 10-sekundowymi przerwami. Pojawiło się jednak również wiele odmian tego treningu, które trwają nieco dłużej albo po prostu składają się z większej liczby serii o nieco mniejszej intensywności. Ćwiczenia jakie można wykonywać podczas tabaty są bardzo zróżnicowane i angażują wszystkie partie ciała. Mogą to być pompki, brzuszki, burpees, różnego rodzaju biegi w miejscu, wyskoki, pajacyki, przysiady i wiele innych. Tabaty nie należy wykonywać na czczo, ale również trzeba pamiętać, aby nie spożywać posiłków bezpośrednio przed przystąpieniem do treningu. Nie należy również zapominać o rozgrzewce obejmującej wszystkie partie ciała i solidnym rozciąganiu.

Przy regularnym uprawianiu tabaty efekty są widoczne bardzo szybko. Wydolność tlenowa i beztlenowa ulegają wyraźniej poprawie, tak samo jak i również nasze samopoczucie. Ćwiczenia wykonywane podczas treningu można swobodnie zmieniać, więc nie grozi nam wpadnięcie w monotonie, a osoby bardziej zaawansowane mogą dodatkowo podczas treningu używać hantli. Stopień intensywności należy dostosować do własnej kondycji, tak by móc wykonać przedstawiony zestaw ćwiczeń trzy lub cztery razy w tygodniu. Podczas badań naukowych dowiedziono, że ten krótki, ale bardzo intensywny rodzaj treningu jest w stanie w pewnym zakresie zastąpić czasochłonne ćwiczenia aerobowe.

autorfilip

Udostępnij

Translate »