freeride

Czym jest freeride?

Freeriding to forma jazdy na nartach lub snowboardzie w otwartym terenie – np. w wysokich, stromych partiach gór czy na obszarze zalesionym. Na czym polega ta dyscyplina oraz czym charakteryzuje się technika jazdy freeride wyjaśnia Zuzanna Witych – reprezentantka Polski w narciarstwie freeride’owym i ambasadorka TheSport.pl

Czym jest freeride?

Freeride określa się jako powrót do korzeni. De facto pierwsi narciarze w historii byli freeride’owcami, choć narciarstwo pozatrasowe zostało formalnie uznane za sport dopiero w latach 70. Od tego czasu freeriding, szczególnie w ostatnich latach, stale zyskuje na popularności i dostępności, a dzięki nowemu i innowacyjnemu sprzętowi narciarskiemu, wciąż się rozwija.

Freeriding ma wiele form – np. może być on połączony ze skitouringiem, co oznacza, że pod górę wchodzi się na nartach za pomocą tzw. fok, a następnie zjeżdża się w dziewiczym, dzikim terenie.

CZYTAJ WIĘCEJ >> Skitouring – wyjątkowa forma narciarstwa

Obecnie bardzo wiele ośrodków narciarskich oferuje tereny freeride’owe, dostępne bezpośrednio z wyciągów narciarskich, co jest jednym z wielu powodów, dla których liczba miłośników tej dyscypliny stale rośnie. 

Freeride kojarzy się z ekstremalną i ryzykowną jazdą, natomiast wcale nie musi tak być. Narciarstwo freeride’owe można uprawiać w dużo bezpieczniejszym terenie, tuż obok stoków narciarskich o niezbyt dużym nachyleniu.

Natomiast dla adeptów podwyższonego poziom adrenaliny, freeride daje nieskończone możliwości. Narciarstwo pozatrasowe można uprawiać w terenie zalesionym, jeżdżąc między drzewami z dużą prędkością, w wysokich, stromych partiach gór, zjeżdżając z pionowych żlebów lub łączyć freeride z elementami tzw. backcountry skiing, czyli skokami z naturalnych przeszkód (jak skały czy klify) i wykonywaniem ewolucji w powietrzu, jak np. salto w tył czy obrót wokół własnej osi.

Technika freeride’owej jazdy

Jest to sport, który stale, intensywnie ewoluuje – podczas każdego sezonu profesjonalni narciarze nagrywają filmy, prezentując swoje wyczyny i co roku możemy zobaczyć elementy, które wcześniej wydawały się niewykonalne, co najlepiej świadczy o stałym rozwoju tego sportu oraz samych sportowców.

Technika jazdy freeride nieco różni się od tej, którą znamy ze stoków narciarskich. Nierzadko wymaga ona więcej siły i koordynacji, natomiast dzięki innowacyjnemu sprzętowi, który ułatwia jazdę w głębokim puchu, każdy poprawnie jeżdżący narciarz może bez żadnych przeszkód spróbować jazdy poza trasami i czerpać z tego wiele radości.

Najbardziej „uzależniającym” uczuciem podczas jazdy w głębokim śniegu jest uczucie „płynięcia” – wydaje nam się, że unosimy się na powierzchni, choć tak naprawdę bezszelestnie suniemy po jego powierzchni. Oczywiście nie zawsze można trafić na wymarzone warunki śniegowe, dlatego ambitny narciarz powinien uczyć się jazdy w każdym terenie oraz warunkach.

Gdzie oglądać najlepszych?

Freeriding rozwinął się do tego stopnia, że od 2008 roku organizowane są jedne z najbardziej prestiżowych zawodów w świecie sportów ekstremalnych – Freeride World Tour. Jest to odpowiednik freeride’owego Pucharu Świata. Każdego roku koronowani są nowi mistrzowie i mistrzynie świata, odpowiednio w czterech kategoriach: narciarstwo kobiet, narciarstwo mężczyzn, snowboarding kobiet i snowboarding mężczyzn.

Zawody FWT są relacjonowane na żywo na całym świecie, każdy z przystanków można śledzić m.in. na stronach https://www.freerideworldtour.com/ oraz głównych partnerów, na fb Freeride World Tour oraz Red Bull TV.

ZOBACZ TEŻ >>> Puchar świata we freeridingu – Freeride World Tour

Udostępnij

Translate »