Na tych arenach będą rywalizowali olimpijczycy w Pekinie

Ceremonia otwarcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie odbędzie się 4 lutego w słynnym „Ptasim Gnieździe”. Nie licząc chińskiego Stadionu Narodowego, zawody będą toczyć się na 12 różnych arenach sportowych. Część z nich powstała jeszcze z myślą o letnich igrzyskach w 2008 roku, ale niektóre z obiektów, wręcz porażające swoim przepychem, zostały wybudowane specjalnie na potrzeby najważniejszej imprezy w świecie sportów zimowych.

Oprócz samego Pekinu olimpijskie zawody będą odbywać się również w miejscowościach Yanqing i Zhangjiakou, oddalonych od stolicy kraju o odpowiednio 75 i 180 km.

 

Na potrzeby święta sportów zimowych zaadaptowano część obiektów, wybudowanych z myślą o letnich igrzyskach w 2008 roku. Oprócz „Ptasiego Gniazda”, w którym odbędzie się ceremonia otwarcia i zamknięcia imprezy, olimpijczyków będziemy mogli obejrzeć również podczas zawodów w tzw. „Wodnej Kostce”, czyli basenie olimpijskim w Pekinie. Obiekt został tymczasowo przemianowany na „Kostkę Lodu” i stanie się areną zawodów w curlingu.

 

Kolejnym obiektem, który w 2008 roku gościł „letnich” olimpijczyków, a teraz ugości „zimowych” jest National Indoor Stadium. 14 lat temu w hali tej toczyły się zmagania w piłce ręcznej, gimnastyce artystycznej i skokach na trampolinie, a teraz stanie się ona areną spotkań hokeistów. W hokejowe lodowisko przekształcone zostało także Wukesong Sports Centre, na którym w 2008 roku rywalizowali koszykarze. Zmagania w łyżwiarstwie figurowym oraz short tracku odbędą się natomiast w Capital Indoor Stadium, w którym wcześniej odbywały się mecze siatkówki.

 

Zupełnie nowym obiektem, wybudowanym przez Chińczyków specjalnie na zimowe igrzyska jest National Speed Skating Oval, zwany też „Lodowa Wstęgą”. Arena ta jest położona na terenie Parku Olimpijskiego w Pekinie w pobliżu „Ptasiego Gniazda” i „Kostki Lodu”, może pomieścić 12 000 widzów i będzie miejscem rozgrywania zawodów w łyżwiarstwie szybkim.

 

Druga z aren stworzonych specjalnie na zimowe igrzyska w Pekinie to Big Air Shougang. Wbrew pozorom nie jest to skocznia narciarska – obiekt ten jak sama nazwa wskazuje będzie miejscem zmagań w big air w narciarstwie dowolnym oraz zawodów w snowboardzie. To jedyny całkowicie sztuczny obiekt tego typu na świecie. Całkowita długość rampy Big Air Shougang wynosi 164 metry, a jego najwyższy punkt sięga 60 metrów. 

 

W oddalonym od Pekinu o 75 km Yanqing ulokowany został natomiast National Sliding Center – kompleks torów dla bobsleistów, skeletonistów i saneczkarzy, a także National Alpine Ski Centre – system tras dla narciarzy alpejskich.

 

Z kolei Zhangjiakou – miasto położone 180 km na północny zachód od stolicy Chin będzie gościć skoczków narciarskich, biathlonistów, kombinatorów norwskich, narciarzy dowolnych i snowboardzistów. To tutaj ulokowane zostały takie obiekty jak National Ski Jumping Centre (dwie skocznie narciarskie K125 i K95), National Biathlon Centre, National Cross-Country Centre oraz Genting Snow Park.

 
 

Obiekty przygotowane przez Chińczyków na igrzyska robią potężne wrażenie i zbierają mnóstwo pochlebnych opinii od ekspertów, architektów i samych sportowców. Koszt organizacji imprezy szacuje się na 3,5 mld dolarów. To i tak „niewiele” – podczas letnich igrzysk w 2008 roku wydano ponad dziesięć razy tyle. Część z tych obiektów posłuży jednak teraz także do rozegrania zimowej edycji imprezy.

CZYTAJ TEŻ >>> Wszystko co musisz wiedzieć o igrzyskach w Pekinie

CZYTAJ TEŻ >>> Chińczycy pokażą Pekin w 8K i wirtualnej rzeczywistości

Fot. Twitter

autorfilip-2

Udostępnij

Translate »