Sukcesy Polaków na Igrzyskach Europejskich

III Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska 2023 dobiegły końca. W trakcie 12 dni rywalizacji na południu Polski biało-czerwoni wywalczyli 50 medali, a kilkoro uzyskało kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Paryżu bądź bardzo mocno się do niej przybliżyło. O kolejnym sukcesie mogą mówić reprezentujący sportową rodzinę Grupy ORLEN polscy lekkoatleci, którzy w trakcie IE sięgnęli po Drużynowe Wicemistrzostwo Europy oraz koszykarze 3×3, którzy wywalczyli brąz.

7 tysięcy sportowców z 48 krajów przez 12 dni walczyło o medale Igrzysk Europejskich, które odbywały się w Krakowie, a także całej Małopolsce, na Podkarpaciu oraz Dolnym i Górnym Śląsku. Zawodnicy w 29 dyscyplinach walczyli o łącznie 253 komplety medali. Trzecią edycję Igrzysk Europejskich zwieńczyła niedzielna ceremonia zamknięcia. Wydarzenia niemal dwóch tygodni rywalizacji podsumowali Spyros Capralos, przewodniczący Europejskich Komitetów Olimpijskich, a także Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego i Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Polacy zdobyli 50 medali, a worek z krążkami rozwiązał się już pierwszego dnia igrzysk. Po medalach kajakarek oraz Miłosza Sabieckiego w karate do gry weszli lekkoatleci, którzy na dobre rozbudzili polskie apetyty. Częścią IE były lekkoatletyczne Drużynowe Mistrzostwa Europy, a Polacy bronili tytułu wywalczonego dwa lata wcześniej. Wyniki biało-czerwonych na Stadionie Śląskim w Chorzowie tym razem wystarczyły do srebrnego medalu. Polacy zdobyli 402,5 punktu, o 24 mniej od Włochów. Dla polskiej lekkoatletyki to kolejny sukces, bowiem po raz czwarty z rzędu nasi reprezentanci zajęli miejsce w czołowej dwójce. Indywidualnie złote krążki zdobyli Wojciech Nowicki (rzut młotem) oraz biegaczki – Ewa Swoboda (100 metrów), Pia Skrzyszowska (100 metrów przez płotki) i Alicja Konieczek (3000 m z przeszkodami).

Na 50 polskich medali złożyło się 13 złotych, 19 srebrnych i 18 brązowych krążków. Polacy wygrywali nie tylko na arenie lekkoatletycznej czy w kajakarstwie. Bardzo duże nadzieje wiązano ze skokami narciarskimi. W konkursie na skoczni normalnej podopiecznym Thomasa Thurnbichlera nie udało się stanąć na podium, ale drugi konkurs zakończył się zwycięstwem Dawida Kubackiego. Świetny występ zaliczyli też polscy koszykarze w wydaniu 3×3. Adrian Bogucki, Szymon Rduch, Mateusz Szlachetka i Przemysław Zamojski w półfinale przegrali nieznacznie z Łotwą, ale w meczu o brąz pokonali Niemców. Dla polskiego basketu 3×3 to kolejny sukces po brązowych krążkach na ME i MŚ, a także Mistrzostwie Świata do lat 23, po które biało-czerwoni sięgnęli w zeszłym roku. Srebro to także sukces polskich rugbistek, które dzięki drugiej lokacie wywalczyły prawo do gry w turnieju kwalifikacyjnym przed igrzyskami.

50 medali Polaków pozwoliło zająć biało-czerwonym szóste miejsce w klasyfikacji medalowej. Rywalizację zdominowali Włosi, którzy zapisali na swoim koncie dokładnie dwa razy więcej, bo 100 medali, w tym aż 35 z najcenniejszego kruszcu. Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska 2023 odbyły się ze wsparciem ORLEN, który był Sponsorem Głównym wydarzenia.