Nowy bolid Alfa Romeo F1 Team ORLEN

C42 to nowy bolid, w którym będą się ścigać zawodnicy Alfa Romeo F1 Team ORLEN, m.in. Robert Kubica. Pojazd został wyprodukowany w szwajcarskim Hinwil i zaprojektowany tak, aby w nadchodzącym sezonie F1 walczyć o najwyższe cele.

Bolid C42 został zaprojektowany zgodnie z obowiązującymi od nowego sezonu przepisami dotyczącymi limitów budżetowych. Nowe regulacje mają zapewnić wyrównaną rywalizację wewnątrz całej stawki. Sercem pojazdu jest silnik Ferrari, całości dopełniają: wykorzystująca efekt przypowierzchniowy podłoga, 18-calowe koła z niskoprofilowymi oponami oraz poprawiona w stosunku do poprzedniego modelu aerodynamika. 

 

Logo PKN ORLEN pojawi się między innymi na tylnym i przednim skrzydle nowego bolidu, a także na obręczy halo, lusterkach oraz sekcjach bocznych. Logotyp ORLEN będzie widoczny również na klatce piersiowej i plecach kombinezonów oraz na kaskach kierowców Alfa Romeo, a także na odzieży mechaników i personelu zespołu, transporterach, wnętrzu garażu i motorhome.

– Początek sezonu to zawsze ekscytujący czas, w którym na własne oczy widzimy owoce wieloletniej współpracy setek ludzi. Nie możemy się doczekać rywalizacji z naszym nowym samochodem C42. Nie tylko dlatego, że to pierwszy samochód, którym będziemy się ścigać w nowej, bardziej wyrównanej i ekscytującej erze Formuły 1, ale także dlatego, że mamy do tego samochodu ogromne zaufanie i wiemy, że pozwoli nam zrobić znaczący krok w kierunku czołówki – zaznacza szef zespołu Alfa Romeo F1 Team ORLEN Fred Vasseur

W trakcie przedsezonowych testów bolid C42 jeździł w specjalnym kamuflażu.

– Kiedy prezentujemy nowy samochód, możemy na dobre poczuć już początek nowego sezonu. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że ta premiera jest kamieniem milowym w znacznie dłuższej podróży, w którą nasz zespół zainwestował dużo czasu, zasobów i energii. Zaprojektowanie i zbudowanie tego samochodu było ogromnym przedsięwzięciem. Możemy być dumni z tego, co osiągnęliśmy, ale nasza praca się jeszcze nie skończyła. Chcemy cały czas wyciągać z C42 więcej, aby osiągać cele, które sobie wyznaczyliśmy – mówi dyrektor techniczny Alfa Romeo F1 Team ORLEN Jan Monchaux

Od początku sezonu 2020 PKN ORLEN ma status sponsora tytularnego teamu, a funkcję kierowcy testowego pełni zawodnik ORLEN Team – Robert Kubica. 

– Rozpoczęcie nowego sezonu to zawsze czas, w którym konfrontujemy nasze oczekiwania, nadzieje i plany. Cieszę się, że cały czas wspiera nas w tym PKN ORLEN. Ze względu na nowe przepisy w tym roku stawka w Formule 1 będzie jeszcze silniejsza. W prace nad bolidem C42 włożono niewiarygodną ilość pracy, dlatego już nie mogę się doczekać, kiedy przekonamy się, ile będziemy mogli dzięki temu osiągnąć. Jako kierowca testowy staram się zapewnić jak największą pomoc w rozwijaniu tego bolidu. Zdaję sobie sprawę z tego, jak każde najmniejsze ulepszenie może wpłynąć na końcowy efekt. Praca, którą teraz wykonujemy, będzie miała kluczowe znaczenie na torze – mówi Robert Kubica

W nadchodzącym sezonie obok Roberta Kubicy, barwy Alfa Romeo F1 Team ORLEN będą reprezentowali: Fin Valtteri Bottas oraz Chińczyk Guanyu Zhou. 

– Jestem pod wielkim wrażeniem naszego nowego bolidu. To oczywiście mój pierwszy samochód w barwach Alfa Romeo F1 Team ORLEN, co czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym. Już nie mogę się doczekać startu w Bahrajnie. Fantastyczne jest to, że naprawdę nie mamy pojęcia, jak przebiegnie ten pierwszy wyścig. Testy w Barcelonie pozwoliły nam potwierdzić oczekiwania i określić postępy, jakie wykonaliśmy, ale prawdziwy sprawdzian przyjdzie dopiero teraz. Odkąd dołączyłem do Alfa Romeo F1 Team ORLEN, od razu widziałem w całym zespole wiele motywacji. Wszyscy starają się tutaj pracować ciężej niż inni, aby móc konkurować z najlepszymi. To daje mi motywację do jak najlepszego ścigania – wskazuje Valtteri Bottas.

Pierwszy raz za kierownicą bolidu w barwach Alfa Romeo F1 Team ORLEN siądzie także Guanyu Zhou. Pozyskanie tego młodego, perspektywicznego chińskiego kierowcy to szansa na wzmocnienie rozpoznawalności marki ORLEN i wsparcie działań biznesowych Koncernu w Chinach, gdzie Formuła 1 cieszy się dużą popularnością. 

– Jestem podekscytowany nowym sezonem, kiedy patrzę na malowanie naszego bolidu C42. Jesteśmy na początku nowej ery w Formule 1. Mamy nowe przepisy i nowe samochody. Wszyscy zaczynamy od zera, a to stwarza dodatkowe szanse wszystkim zespołom. Odkąd dołączyłem do Alfa Romeo F1 Team ORLEN, wszyscy byli wobec mnie bardzo pomocni. Praca, zaangażowanie i motywacja każdego członka zespołu napawa mnie dumą i podekscytowaniem. Nie mogę się doczekać, kiedy staniemy na starcie i będę mógł walczyć o wyniki, do których wszyscy jako zespół dążymy – mówi Guanyu Zhou

CZYTAJ TEŻ >>> Formuła 1: Sezon pod znakiem rewolucji

CZYTAJ TEŻ >>> Formuła 1: Pieniądze ważniejsze od umiejętności?

Udostępnij

Translate »