Explain the NBA: Środkowi znów w modzie

Bill Russell, Wilt Chamberlain, Kareem Abdul-Jabbar, Shaquille O’Neal – pozycja numer 5 w historii NBA bogata jest w epokowych graczy, absolutnych dominatorów, którzy stanowili największe zagrożenie dla rywali. Ponad dekadę temu znaczenie środkowych zaczęło jednak maleć, aż do teraz, gdy po raz kolejny dwoma głównymi kandydatami do nagrody MVP są właśnie centrzy – Joel Embiid i Nikola Jokić. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się nieco bliżej ewolucji centrów w historii NBA i spróbować odpowiedzieć na pytanie: jak to się właściwie stało, że z najważniejszej pozycji na boisku przeszli niemal w niebyt, a teraz zaczynają się odradzać?

Ponadto w subiektywnym przeglądzie tygodnia zajmiemy się nową umową zbiorową pomiędzy związkiem zawodników a ligą, a zwłaszcza dwiema nowościami – dodatkowym trofeum do zdobycia w środku sezonu i walką z tak zwanym load management. Do tego mówimy o końcówce sezonu zasadniczego i staramy się przewidzieć, kto i dlaczego może znaleźć się w fazie play-in.

Na koniec poświęcamy trochę czasu tym, o których w tym sezonie mówiliśmy najmniej, czyli o czterech najgorszych drużynach NBA – Pistons, Hornets, Spurs i Rockets.

Nie zabraknie też pytań od Was (dziękujemy za ich tak dużą liczbę!) oraz nagród książkowych od Wydawnictwa SQN i księgarni LaBotiga.pl.


Udostępnij

Translate »